VYUŽITÍ KUCHYŇSKÝCH ROHŮ

Otázka rohů se prolíná všemi kuchyňskými tématy - o spotřebičích, o kuchyňských linkách i samostatných modulech. Jak tedy rohů co nejlépe využít? Zjednodušeně řečeno na počátku máme prázdný roh – tedy libovolně velký trojúhelník. Jakmile tam něco jen tak postavíme, vznikají nám vzadu nebo po stranách trojúhelníky...

Otázka rohů se prolíná všemi kuchyňskými tématy - o spotřebičích, o kuchyňských linkách i samostatných modulech. Jak tedy rohů co nejlépe využít?

Zjednodušeně řečeno na počátku máme prázdný roh – tedy libovolně velký trojúhelník. Jakmile tam něco jen tak postavíme, vznikají nám vzadu nebo po stranách trojúhelníky další, menší; a ty je zase třeba vyřešit. Proto otázka rohů je i otázkou jak vyplnit a chytře využít tyto hluché trojúhelníky.

Postavíme-li libovolnou skříňku do rohu, špatně se otvírá a stojí do místnosti bokem, takže to nevypadá ani nejlépe. Postavíme-li ji přes roh čelem do místnosti, je to zase příliš náročné na místo – vzadu i po stranách vznikají nevyužité prostory…

Proto se prosazují u výrobců již dokonale promyšlené rohové spotřebiče, různé kusy kuchyňského nábytku, rohové skříňky, police i celé moduly. Všechno tohle je ale také dražší než v běžném provedení. Rozdíl v ceně je asi nejmarkantnější právě u rohových skříněk, respektive jejich dokonalého vnitřního uspořádání, využívajícího nejen každý centimetr rohu, ale pohodlně a tiše a bez námahy se otevírající. Nemusíme se nikam shýbat a neustále máme dokonalý přehled o obsahu i těch nejnepřístupnějších míst.

Kout pro relaxaci
V jídelně nebo obývacím pokoji není nic hezčího než rohy místnosti nepřeplňovat. Lepší je nechat roh prázdný a nechat kout vyznít vhodným nábytkem určeným pro chvíle klidu a relaxace. Je nám už dáno, že v koutě se cítíme jistěji, útulněji (a to už od útlého dětství) a v dnešní hektické době není nad to umístit do kouta pohovku nebo velké křeslo, zaplavit jí ze všech stran uklidňující zelení rostlin, na stěnu pověsit staré hodiny a obrazy…

Roh pravoúhlý
Jiná je ovšem situace v kuchyni, kde zápasíme o každý centimetr. Umístit sem můžeme dvojdřez, sporák, skříňku, vysokou polokruhovou spižní skříň třeba z matného skla, kdy se otvírají polokruhové dveře jako u chladničky.

Rohové dřezy mívají vynikající řešení úložného prostoru pod nimi. Nad dřezem může být napříč trojúhelníkovitá police, která má několik pater. Ta jsou v tomto případě různě široká a musejí se vybrat pečlivě nebo vyrobit individuálně. Poličky totiž nesmějí překážet skloněné hlavě při mytí nádobí a čištění zeleniny.

Co umístit před zkosený roh
V některých místnostech narazíme na nepravidelnosti půdorysu, různé niky, výklenky, stěny netvořící pravý úhel a podobně. To všechno je handicap jenom na první pohled – všech takovýchto nepravidelností se dá výhodně využít k osobitým řešením vzhledu kuchyně nebo jídelny. Stojí to ovšem trochu přemýšlení, konzultaci s architektem a nakonec bude nezbytné přesvědčit o svém záměru šikovného řemeslníka – protože většinou musíme pořídit nábytek na míru.

Zabudovat sem ale můžeme také běžné elektrospotřebiče. Příkladem může být sporák o běžných rozměrech – šířce i hloubce 60 centimetrů. Nevyhneme se ovšem úpravě stěny za ním. Pokud sporák dáme napříč do normálního rohu, vznikne za ním velký trojúhelníkový prostor o stranách 60x40x40 cm. Ten můžeme bohatě využít od výšky horní hrany sporáku prakticky až ke stropu. Na úrovni varné plochy může být trojúhelníková odkládací plocha, kterou opatříme deskou z materiálu snášejícího vysoké teploty.

Nad ní například zavěšené náčiní k vaření, chňapky, úzká polička s nejužívanějším kořením. Ještě výše je digestoř, na jejímž vzhledu pak závisí, zda se nám podaří využít ještě i prostor nad ní. V případě ploché digestoře ano - může tam být jedna nebo dvě poličky či uzavřená skříňka. U digestoře s komínkem pak vznikne opravdu efektní kout, který bude přitahovat pozornost ze všech stran místnosti. Pokud si dáme záležet na detailech, výběru materiálů a sladění barev se sousedními skříňkami, vznikne skoro něco jako rohový krb, velká rohová kamna.

Můžeme ale využít i rohu zkoseného, kterým třeba vedou stoupačky. Záleží na délce zkosené stěny, sporák se sem ale většinou vejde. Před takto „uťatý“ roh se dá postavit třeba i stará, pěkně zrenovovaná kuchyňská špajzka. Je to skříňka dříve používaná na mouku a jiné většinou sypké potraviny, byla většinou na nožkách,vysoká asi 1,5 metru a o šířce 50, hluboká asi jen 40 centimetrů – je proto celkem nenáročná na místo. Před zkoseným rohem krásně vynikne, na vzniklá volná místa vedle ní se vejdou menší předměty. Z jedné strany starodávný půvab skříňky podtrhne nepříliš košatá květina na vyšším stylovém stolku, z druhé strany může být košík nebo úzký držák na noviny.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...