VEJDEME SE K JÍDELNÍMU STOLU?

Velký jídelní stůl vždycky byl a je středem společného rodinného života. V některých bytech to má ten malý háček, že se nám prostě nikam nevejde. Anebo vejde, ale už se tam takřka nevejdeme my a o nějakém pohodlí nemůže být ani řeč. Spočítáme si proto, kolik místa budeme potřebovat pro různé velikosti stolu. Tímto...

Velký jídelní stůl vždycky byl a je středem společného rodinného života. V některých bytech to má ten malý háček, že se nám prostě nikam nevejde. Anebo vejde, ale už se tam takřka nevejdeme my a o nějakém pohodlí nemůže být ani řeč. Spočítáme si proto, kolik místa budeme potřebovat pro různé velikosti stolu. Tímto způsobem pak lehce zjistíme, při jakých rozměrech kuchyně se ještě vyplatí klasické sezení (stůl a čtyři židle) a kdy musíme uvažovat o jiném řešení. Jako třeba pořídit barový pult a malý stolek, nebo bar k příležitostnému stolování, navazující přímo na přípravu jídel, a potom velký stůl v obytném prostoru mimo kuchyni.

Stůl pro dva
Začněme od stolku nejmenšího pro dva. U čtvercového stolku o hraně 75 můžeme servírovat dvěma lidem sedícím proti sobě jen menší jídla, příliš mnoho místa na stole totiž nezbývá - jen na dva talíře proti sobě. Dostatečný pro dvě osoby je už čtverec o hraně 85-90 cm. Na každé straně stolu počítáme navíc 70 cm pro odstup pro židle. Je-li na jedné straně stěna, je tu lepší nechat 75 cm, aby se pohodlně usedalo. Pokud je za sedící osobou komunikační prostor, musíme připočíst dalších 55 cm k bezpečnému procházení (za barovou židlí ještě o deset centimetrů víc!).

Minimální prostor pro čtyři
Čtyři osoby mohou stolovat u obdélníkového stolu 110x60cm; u menšího by to už nešlo (dvě a dvě židle budou u jeho delších stran). Na každého ze čtyř stolovníků tak na ploše stolu připadne 55 cm šířky (lokty se musejí držet u těla) a 33 cm místa máme před sebou na talíře a skleničky, aniž bychom zasahovali do zóny toho, kdo sedí naproti nám (při uspořádání, kdy židle jsou umístěny po dvou na delších stranách stolu). Tohle však znamená opravdu minimum a žádné pohodlí, v takovém případě stojí za úvahu zkusit vymyslet nějaké řešení s barem. Optimální prostor na ploše stolu na osobu je totiž 60x40 cm, což znamená při čtyřech osobách koupit stůl o rozměrech 120x80 cm.

U kulatého stolu….
…je posezení nejslavnostnější, je nejpůsobivější, ale prostorově také nejnáročnější. K tomu, aby náležitě vynikl, potřebuje nejlépe celou jídelnu, větší odstup od stěn, dveří i nábytku. Rozhodně na kulatý stůl se šesti židlemi rezervujeme kruh o průměru 2,20 nebo lépe 2,30 metru. Oválný stůl dovoluje ušetřit trochu místa na delších stranách, můžeme jej proto umístit i do o něco užšího prostoru. Nepraktičtější je menší kulatý stůl, který můžeme lehce rozložit na velkou oválnou tabuli.

Několik praktických a důležitých čísel – velikosti kulatého stolu a velikost kruhu, který potřebujeme -průměr stolu 80 cm postačí pro dvě osoby a i se židlemi potřebujeme na něj kruh o průměru 245 cm. Ke stolu o průměru 110 cm se nám vejde pět židlí a musíme si na něj rezervovat kruh s průměrem 270 cm.

A pár tipů…
Pokud nám přece jen schází nějaký ten centimetr prostoru, oceníme jistě roztahovací, sklápěcí a rozkládací stoly všech velikostí.

Místo ušetříme u všech velikostí stolu, když jsou židle postaveny vedle sebe, ne kolem dokola. Na dvou stranách stolu tak ušetříme a nepotřebujeme místo na odsunování židlí. Kratší strany jsou volné, takže je snadnější přístup při servírování pokrmů a navíc jedna strana může přiléhat k baru nebo stěně – pokud je místa ještě méně.

A co místo pod stolem? Neměli bychom kopat souseda ani nám nesmějí překážet nohy stolu. Zkontrolujeme ještě v obchodě, jak daleko od konců stolu jsou umístěné.

Důležitá je také výška stolu, která se odvíjí od výšky sedáku židlí. To si musíme v obchodě pečlivě vyzkoušet.

Nezapomínáme na děti, pro které je stolovat u příliš vysokého stolu někdy utrpení. Nejmenší mají vysokou dětskou stoličku, větší mohou mít „rostoucí“ židli, které se posunuje, jak dítě roste, sedák stále dolů. Případně jim pořídíme nějakou vyšší židli nebo přisuneme alespoň kancelářskou s přizpůsobitelnou výškou a raději s brzdou – protože hladká podlaha a její kolečka nejdou dohromady.

V dosahu stolu nezapomínáme na vhodné a dostatečné odkladní plochy, to v případě, že stůl bezprostředně nenavazuje na pracovní desky.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...