Kuchyňské váhy

Kuchyňské váhy

Na vážení a odměřování surovin musíme mít v kuchyni náležité vybavení, zejména pokud často pečeme. V každém případě doma vážíme v podstatě jenom sebe a jídlo, nebo přesněji nejdříve jídlo, potom sebe. Co najdeme v kuchařských receptech Samozřejmě existují všelijaké hrníčkové kuchařky, a své oblíbené recepty máme tak...

Na vážení a odměřování surovin musíme mít v kuchyni náležité vybavení, zejména pokud často pečeme. V každém případě doma vážíme v podstatě jenom sebe a jídlo, nebo přesněji nejdříve jídlo, potom sebe.

Co najdeme v kuchařských receptech
Samozřejmě existují všelijaké hrníčkové kuchařky, a své oblíbené recepty máme tak zažité, že odměřujeme skoro od oka, ale bez váhy, na kterou je spolehnutí, se těžko můžeme obejít. Potřebujeme ji na všechno kromě případů, kdy recept uvádí množství jako: lžíce, vrchovatá lžíce, zarovnaná lžíce, na špičku nože, čajová lžička. Ve starších kuchařkách najdeme ještě také neurčitější množství jako je „špetka“, „hrst“ a podobně.

V některých receptech jsou navíc vedle tuhých a sypkých potravin také tekutiny udávány místo v obvyklejších dutých mírách v gramech – například „100 g oleje“. V našich končinách se více udává množství v dekagramech, v cizině spíše v gramech.

Na čem v kuchyni vážíme
Při letmém pohledu na fotografie kuchyňských interiérů i do kuchyní v reálu jsou to právě váhy, které nejsou na první pohled příliš vidět. Stále visí velmi nenápadně na zdi nebo stojí kdesi vzadu na pultě.

Dá se říci, že kuchyňské váhy jsou stojací, visací, digitální a mechanické, dvoumiskové nebo jednomiskové. Tolik stručný výčet. Jinak ale tvarové, stylové i funkční variace jsou dnes nepřeberné, některé jsou designově tak vyvedené, že je rozhodně škoda je schovávat do police a je lepší vyhradit jim nápadné místo.
Také cenové rozpětí je opravdu veliké a tak když vyslovíte požadavek „chci kuchyňskou váhu“, nejprve se vás pravděpodobně zeptají, kolik do ní chcete investovat.


Přesné digitální váhy
Všeobecná digitalizace poznamenala i kuchyňské váhy a tak je velký výběr vah digitálních. Na trhu je mnoha větších i menších typů, tvarově zajímavá je třeba váha s miskou ve tvaru vysoké skořepiny. Displej bývá umístěn na podstavci pod odnímatelnou miskou. Tento typ váhy může být prostorově velmi úsporný a pořídit jej můžete kolem 1500 Kč.

Na digitálních vahách dosáhneme velké přesnosti - garance většinou uvádí do jednoho kilogramu vážení po jednom gramu, do dvou kilogramů po dvou gramech.


Retro váhy mohou být nápaditým dárkem
Mohutná vlna retro zasáhla i kuchyňské vážení a tak se na viditelném a čestném místě v kuchyni objevují nejstarší váhy dvojmiskové s originálními dřevěnými krabicemi plnými závažíček, přičemž závaží větší – půlkilová a kilová - leží vedle a dotvářejí atmosféru. Těchto původních vah se ale mnoho nedochovalo a tak výrobci přišli celkem s podařenými a vkusnými replikami. Jednou z nedražších vah dneška je černá nebo lahvově zelená litinová váha s dvěma měděnými miskami. Vypadá krásně a je jedinečným solitérem v interiéru. Přijde přibližně na 2500 Kč, přičemž do parádních lesklých závažíček je nutné investovat ještě další tisícovku.

Klasika – váha na zdi
Závěsné váhy jsou stále nejběžnější a z hlediska šetření prostoru určitě nejpraktičtější. Na stěně nezabírají téměř žádné místo, miska přiklopená ke zdi se odklapne do vodorovné polohy, vyjme se i s odváženou surovinou a pohodlně se pak umyje s nádobím. Váhy jsou bílé i barevné, z průsvitného plastu, i s chromovými prvky.

Vedle váhy bychom měli mít k vaření a pečení také ještě praktické odměrky v několika velikostech ve tvaru hrnečků nebo hlubokých misek. Ulehčují a urychlují práci, stejně tak jako odměrky tvarované jako lžíce a lžičky, vhodné k odměřování malých množství potravinových doplňků.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...