Nekonečný výběr dřezových baterií

Nekonečný výběr dřezových baterií

Vodovodní baterie nad kuchyňským dřezem jsou jedním z příkladů, kdy jsme v designu jednoho výrobku po celá dlouhá léta nezaznamenali takřka žádnou viditelnou inovaci. Byly to zkrátka dva černé kohoutky, jeden s modrým a druhý s červeným puntíkem, a chromovaná trubice mezi nimi. Baterie nejsou jen v barvě nerezu...

Vodovodní baterie nad kuchyňským dřezem jsou jedním z příkladů, kdy jsme v designu jednoho výrobku po celá dlouhá léta nezaznamenali takřka žádnou viditelnou inovaci. Byly to zkrátka dva černé kohoutky, jeden s modrým a druhý s červeným puntíkem, a chromovaná trubice mezi nimi.

Baterie nejsou jen v barvě nerezu
Během deseti let je ale všechno naopak – snad si ani není možné vybrat z bezpočtu tvarů, materiálů, stylů, i barev. Barvy baterií dotvářejí styl kuchyně – evergreen je lesklá ocel, novinkou matná ocel, objevuje se mnoho kombinací jako chróm a zlatá, mosaz a dřevo, a další ještě odvážnější kombinace, jako třeba baterie z oceli a její ovládací páka z benátského křišťálu – kromě průsvitného může být modrý, zelený, růžový…. Lákavá je i kombinace chrómu a opalizujících plastů. Kromě toho se vyrábějí baterie ze speciálních plastů v široké škále ostrých i pastelových barev, které můžeme vybrat přesně k barvě dřezu nebo kuchyňského nábytku. Můžeme mít ale i čistou „zámeckou“ klasiku - sněhobílý dvojdřez se zlatavou baterií a zlatavými odtokovými sítky.

Praktičnost především
Baterie většinou vystupují z vodorovné plochy okraje dřezu. Pokud je baterie zabudovaná ve stěně nad dřezem, musíme být umístěna v optimální výšce. Trubice baterií – zejména ty delší, umístěné výše - bývají ohýbací nebo sklopné, kdy se dá změnit jejich úhel a vodní proud se maximálně přiblíží k dřezu.

Spršky ulehčují práci
Dřezových baterií v éře myček nádobí využíváme zejména ke sprchování brambor, ovoce a zeleniny a k oplachování jednotlivých kousků nádobí, které do myčky nesmějí. Důležitou součástí baterie jsou proto sprchy a spršky, ať zabudované v trubici, nebo vysouvací. Ty jsou velmi praktické – sprchu jednoduše vytáhneme a bez problémů s ní dosáhneme až půl metru do jednoho či druhého dřezu nebo umyvadélka na zeleninu mezi nimi. Hubice a spršky by v sobě proto měly mít nejméně dva druhy proudu – jemné rozstřikování na zeleninu, což oceníme zejména u křehkých listů salátu – a prudký soustředěný proud.

Kam se až může vyšplhat cena?
K desítkám tisíc korun. Pomineme-li design, třeba jméno slavného designéra, které se platí, cena baterií je dána zejména kvalitou použitého materiálu a způsobem zpracování. Cení se nejušlechtilejší ocel, odolná, nezničitelná, skoro s neomezeně dlouhou životností. Samozřejmě se hodně zaplatíme, jak bylo řečeno, i za design, zpracování, autorský nápad.


Ovládací páky ve znamení jednoduchosti
Baterie směřují na jedné straně k absolutní tvarové jednoduchosti a také k maximálně jednoduchému ovládání, kdy jedním pohybem namícháme přesně požadovanou teplotu vody. Přitom ovládací páky baterií se mohou ovládat pohybem shora dolů, zprava doleva, nebo jsou otočné kolem své osy.

Retro baterie
Ale nejsou tady jen baterie pákové vystupující z vodorovné plochy dřezu, objevují se reminiscence na staré baterie, variací na letité modely připevněné na zeď. Objevují se různé „retro“ baterie – třeba vysoká úzká trubice a dvě nerez vrtulky s teplou a studenou vodou vystupující ze zdi.

Výběrem správné baterie ušetříme
Předpokládáme, že máme myčku nádobí, která šetří množství spotřebované vody a kterou racionálně využíváme, to znamená že ji necháme ohřívat vodu jen na tu teplotu, na jakou je to nezbytné. Využíváním úsporných programů v myčce spolu s dobře vybranou baterií nám v kuchyni ušetří značné množství energií a peněz.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...