Hluk v kuchyni

Hluk v kuchyni

Opravdu málokdy se zamýšlíme nad tím, kolik hluku, jak vysokou zvukovou hladinu jsme schopni v kuchyni při vaření a všemožných kuchyňských pracích „vyrobit“. Uvědomíme si to většinou až když někoho opakovaně rušíme nebo budíme, nebo až nám samotným začne brnět hlava. Dnešní kuchyně je doslova nabitá spotřebiči a...

Opravdu málokdy se zamýšlíme nad tím, kolik hluku, jak vysokou zvukovou hladinu jsme schopni v kuchyni při vaření a všemožných kuchyňských pracích „vyrobit“. Uvědomíme si to většinou až když někoho opakovaně rušíme nebo budíme, nebo až nám samotným začne brnět hlava.

Dnešní kuchyně je doslova nabitá spotřebiči a pokud jich pracuje několik najednou, může to být nepříjemné. Moderní přístroje už sice většinou nevydávají příliš pronikavé zvuky, ale je jich zase víc a hluk se sčítá. A protože je hluk nežádoucí zvuk, měli bychom se jej snažit snižovat na minimum.

U některých spotřebičů se přímo udává počet decibelů (myčka 42-55dB, drtič odpadků 30-45dB), u jiných ne. Jindy je to rozdílná praxe jednotlivých výrobců, kteří například neuvádějí decibely, ale „velmi tichá“, „tichá“ a podobně.

Spotřebiče můžeme zhruba rozdělit podle toho, jak dlouho bývají zapnuté. Ty, které pracují jen pár vteřin či nějakou tu minutku, většinou dosahují vysokých obrátek (aby něco rozdrtily, rozkrájely, rozemlely) a tak bývají hlučnější – mlýnky na kávu, kráječe, odšťavovače, mixéry.

Naopak velké spotřebiče, které pracují delší dobu jako třeba myčka, jsou mnohem tišší. A na ty bychom se měli zaměřit, pokud chceme snižovat ve své kuchyni hladinu hluku. S mixéry a podobně toho příliš nevymyslíme, ale co může pomoci, je vybrat co nejtišší myčku, digestoř, případně mikrovlnnou troubu a pračku. To při koupi moderních spotřebičů naštěstí není problém, protože vývoj směřuje jednoznačně k stále tišším přístrojům - jsou stále výkonnější, šetrnější, úspornější a tišší. Příkladem jsou moderní chladničky a kombinace, které jsou skoro neslyšné, zatímco taková stará chladnička se při každém vypnutí přímo rozklepe.

Pokud máme spotřebičů hodně a všechny staršího data, pravděpodobně v některých úsecích dne, či ještě spíše večera jsme zahlceni hlukem. Zvuková kulisa se může nést celým bytem i k sousedům. Pouhou výměnou několika spotřebičů ale můžeme snížit hlukové zatížení až o několik desítek decibelů a to je už znát – budeme se cítit mnohem příjemněji, klidněji. Nezapomeneme, že vestavěné spotřebiče jsou ještě o poznání tišší.

U hluku přemýšlíme, už když kuchyni projektujeme – uvažujeme, co bude s kuchyní sousedit, jaké jsou přechodové zóny, jestli v případě nouze některé nejhlučnější práce lze udělat v sousedící spíži nebo jinde.

Záleží i na celkové akustice - jestli je kuchyně malá nebo velká, samostatná či propojená s obytnou zónou, jak je místnost vysoká, jaká je podlahová krytina a kolik je na oknech textilií - lapačů zvuku.

A na konec si zrekapitulujme, co všechno nám zejména hlučí v kuchyni:
Digestoř, rádio, odšťavovač, lis na citrusy, mixér, robot, mlýnek na kávu, drtič odpadků, myčka, pračka, mikrovlnná trouba, chladnička, kráječ, elektrický nůž, televize

Komentáře

Načítám komentáře...