Modulární kuchyně – krásné a praktické řešení

Modulární kuchyně – krásné a praktické řešení

Jako každá módní vlna, tak i kuchyňské moduly jsou v centru zájmu. Víme o nich, že znamenají zpětný odklon od pevné a neměnné kuchyňské linky, do které se vlastně před lety všechny jednotlivé segmenty integrovaly. Víme, že jejich pořízení není nejlevnější záležitostí, protože jsou módní, mají specifický design a...

Jako každá módní vlna, tak i kuchyňské moduly jsou v centru zájmu. Víme o nich, že znamenají zpětný odklon od pevné a neměnné kuchyňské linky, do které se vlastně před lety všechny jednotlivé segmenty integrovaly. Víme, že jejich pořízení není nejlevnější záležitostí, protože jsou módní, mají specifický design a používají se na ně materiály ušlechtilé, hygienické, bezpečné, nezničitelné – a tedy drahé. Přitom jejich kombinace jsou skutečně náročné a nezvyklé: je to nejen kov a lak nebo kombinace plastů, ale vedle sebe se mohou vyskytovat tak zdánlivě vzdálené materiály jako je mramor, hliník, leptané sklo a ušlechtilé dřevo.

Moduly mají své historické předobrazy, kterými jsou kusy nábytku z velkých kuchyní minulosti – mycí stůl nebo skříňka s lavorem, vysoké kredence a nižší skříňky, velká kuchyňská kamna…..ty všechny nyní doznaly estetických změn, získaly funkční dokonalost, ale zůstala jim praktická variabilita.

Kuchyně sestavená ze samostatných modulů, to je to pravé pro lidi, kteří mají rádi dynamiku, změnu, které nudí kuchyňská linka, která když se jednou instaluje, už se s ní nedá nikdy nic dělat. Moduly lze naproti tomu postupně dokupovat a různě přestavovat, takže kuchyně v průběhu času může celkem podstatně měnit podobu.

Někdy nám nediktuje ale jenom móda, abychom znuděni linkami nakoupili moduly. Nutí nás k tomu také prostorová omezení. Moduly totiž mohou být často i záchranou v nouzi – pokud máme nepravidelnou kuchyni plnou oken a výklenků. Zatímco linka potřebuje za sebou nečleněnou zeď určité délky, výhodou modulů je, že si poradí i s jinými než pravými úhly místností a mohou se umístit i pod okna a mezi ně. Místnost tak navíc zvýrazní a dotáhnou.

Podle prostorových možností navíc mezi moduly můžeme variabilně umisťovat pokojové květiny a stromky v objemných květináčích, odkládat různé předměty jako koše na zeleninu, pojízdné kontejnery a podobně. To u kuchyňské linky samozřejmě také nepřipadá v úvahu. Dbáme jen na racionální posloupnost v řazení jednotlivých - kuchyňských center a dodržování ergonomických rozestupů, abychom se v kuchyni zbytečně moc nenaběhali.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...