Stačí vyměnit dvířka – a kuchyně zcela změní tvář

Představme si poměrně velkou kuchyni a v ní malou jednoduchou linku. Něco místa přebývá na všech stranách, majiteli se ale zatím nechce investovat do nové kuchyně, zato by rád změnil kuchyni za trochu originálnější a nebrání se tomu vyrobit i něco sám. Pokud i vy máte chuť teď na jaře poměrně jednoduše obléknout...

Představme si poměrně velkou kuchyni a v ní malou jednoduchou linku. Něco místa přebývá na všech stranách, majiteli se ale zatím nechce investovat do nové kuchyně, zato by rád změnil kuchyni za trochu originálnější a nebrání se tomu vyrobit i něco sám.

Pokud i vy máte chuť teď na jaře poměrně jednoduše obléknout svou kuchyni do nového kabátu – vybrat nové barvy, vyzkoušet třeba neobvyklé kombinace materiálů, máte dvě možnosti: pokud jsme spokojeni s prostorností skříněk a omrzel nás jenom jejich vzhled, můžeme dvířka jednoduše natřít nebo polepit folií. Druhou variantou je nákup celých nových dvířek.

Stávající kuchyňskou linku ale můžeme také prostorově rozšířit doplněním několika kousků nábytku. Přikoupit můžeme další spodní skříňku, poličky, zajímavý solitér jako je starý skleník – bude to finančně nenáročné, originální a nakonec to všechno dohromady sjednotíme novou barvou nebo kombinací barev.

Moduly podle domácího kutila
Pokud jsou jednotlivé segmenty linky jednoduše sešroubované, můžeme z ní vyrobit jakési moduly. Rozebereme linku na jednotlivé díly – osamoceně tak například zůstane úzká zásuvková část, skříňka široká 90 cm a užší 60 cm skříňka. Podle prostorových možností mezi ně dáme sporák, nový dvojdřez, případně doplníme několika novými kusy a pokud zbude místo, vyrobíme nebo koupíme úzké poličky – třeba na vinné lahve, které přesně padnou do mezer. Plochy můžeme rozšířit nejen do délky, ale můžeme je udělat i hlubší vložením poliček mezi skříňky a stěny. Nakonec celou novou sestavu sjednotíme barvou dvířek, novou pracovní deskou a hezkými úchytkami.

Kuchyňská dvířka mění vzhled celé místnosti
Dvířka mohou kuchyni změnit opravdu radikálně a k nepoznání. Možností je dnes mnoho: už si nemusíme vybírat jen barvu, ale také materiál a strukturu. Plocha dvířek může být zcela hladká, rastrovaná nebo perforovaná, dřevěná, plastová, kovová i skleněná – zvolit můžeme tónované poloprůsvitné sklo. Drahou a moderní imitací pískovaného či leptaného skla je polykarbonát, vedle samotných dvířek se tento materiál objevuje i na úchytkách. Pokud dvířka nejsou laminovaná nebo z masivu, ale třeba kovová či skleněná, potřebují rám – ten bývá převážně kovový nebo dřevěný.

Pokud se rozhodneme pro svou kuchyni zvolit metal look, dvířka mohou být z perforovaného plechu, matného hliníku a podobně. Variantou kovového vzhledu je Sibo fólie, kterou si vybereme z mnoha barev i struktur a kterou lehce přilepíme na stará dvířka. Kdo chce o trochu méně kovu, uplatní jej pouze na úchytkách - hliníkových, chromových nebo nerezových. Jejich aktuální tvary jsou jednoduché, ve starožitnostech lze ovšem najít originální velmi dekorativní kousky.

Přikloníme-li se k dřevěné klasice, dvířka nemusejí být jen z masivu, ale z laminované dřevotřísky, která jako dřevo vypadá (v jiném případě může imitovat i kámen).

Kvalitnějším nástupcem dřevotřísky jsou MFD desky opatřené odolným polauretanovým lakem nebo plastovou fólií.Výsledkem je hladká plocha, která se snadno udržuje. Těžké bude jenom se rozhodnout mezi mnoha desítkami barevných odstínů.

Tip: módní patinovaná kuchyně
Vyrobíme ji pouhou změnou barvy ze staré masivní kuchyně z padesátých let. Velká kredenc, nízká dlouhá skříňka, skleník, spižní skříňka, typické kuchyňské židle a další kusy nábytku – to všechno se dá podle nejnovějších módních směrů namořit a natřít několika barvami - a pak pečlivě odřít a otupovat, aby nábytek získal tu správnou patinu. Důkladně si ale předem prostudujeme příručky o natírání, patinování a barevných efektech, nebo se poradíme s odborníkem na renovaci nábytku. Nakonec důkladně zvážíme výběr úchytek, kuchyňských doplňků a stylově odpovídající pracovní desky.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...