Kuchyně pro handicapované osoby

Pokud chceme definovat hlavní zásady zařízení kuchyně pro handicapované osoby, je to zejména snadná dostupnost věcí, jednoduché ovládání spotřebičů, lehké otevírání skříněk a zásuvek, bezpečná manipulace s veškerým kuchyňským zařízením. Více než v jiné kuchyni bude záležet na přesném výškovém vymezení poliček, hloubce...

Pokud chceme definovat hlavní zásady zařízení kuchyně pro handicapované osoby, je to zejména snadná dostupnost věcí, jednoduché ovládání spotřebičů, lehké otevírání skříněk a zásuvek, bezpečná manipulace s veškerým kuchyňským zařízením. Více než v jiné kuchyni bude záležet na přesném výškovém vymezení poliček, hloubce zásuvek a způsobu jejich otevírání. Péči je nutné věnovat také výběru kuchyňské podlahy - má být bezpečná, nesmekavá, z materiálu, který se maximálně snadno udržuje.

Kuchyni se snažíme uspořádat do tvaru U nebo alespoň L. Vertikálně je všechno soustředěno do určitého výseku ve střední výšce, věci nejsou ukládány ani příliš nízko, ani ve vysokých skříňkách – maximum je asi 150 cm.

Spotřebiče jsou instalovány ve specifické výšce

Chladnička i pečicí trouba jsou vyvýšené: chladničku stačí umístit 40-50 cm nad podlahu, trouba potřebuje ještě výš – asi do výšky mezi 70 a 80 centimetry. Varný panel nacházíme ve výšce okolem 73 cm. Kolem něj je vhodná bezpečnostní kovová ohrádka nebo praktické madlo.

Pro mikrovlnnou troubu je nejvhodnější zvolit podvěs v individuálně zvolené výšce. Myčka nádobí je ideálním pomocníkem; nejlepší bude některý vestavný typ.

Digestoř má být velmi jednoduše ovladatelná a bývá zase v pohodlném dosahu.

Dřez má být co nejmělčí, aby při práci nad ním nebolely ruce. Koupit se dají sestavy s dřezem ve výšce 86 cm, nebo snížené ještě asi o 8-10 cm.

Spodní skříňky

To co je v kuchyni nejnamáhavější – hledání v koutech spodních skříněk – musí být v kuchyni pro handicapovanou osobu zcela zrušeno. Dvířka by se jen těžko otevírala, proto spodní skříňky budou mít vždy zásuvky. Lepší než tři malé zásuvky je jedna velkoobjemová s plnovýsuvem, její větší variantou je pak výsuvná police.

Horní skříňky

Horní skříňky budou zavěšené individuálně vysoko, aby se do nich dalo pohodlně dosáhnout. Maximální dosah bývá asi 150 cm. Výhodné jsou skříňky s vyklápěcími dvířky, která se odklopí a během celého vaření mohou zůstat otevřená. Nad dřezem je nejlepším řešením mít otevřenou skříňku s odkapávačem.

Potravinové (spižní) skříňky

Maximálně 150 centimetrů vysoké skříňky s plnovýsuvem a s několika patry drátěných košů, které snesou extrémní zatížení. Po vysunutí jsou přístupné z obou stran, takže splňují požadavek maximální dostupnosti.

Všechny skříňky musejí mít velké, snadno uchopitelné úchytky. Důležité a praktické je připevnit podél pracovních ploch madla.

Také velmi důležitý prvek – odpadkový koš – má v kuchyni pro handicapované osoby své zvláštnosti. Praktický je zabudovaný do pracovní desky nebo výklopný.

Komentáře

Načítám komentáře...