Plovoucí podlaha v kuchyni

Plovoucí podlaha v kuchyni

Kuchyně spojená s obývacím prostorem je náročnější na uspokojivé vyřešení podlahy. Právě plovoucí lamelová podlaha dokáže dokonale propojit obytné i pracovní prostory domu či bytu. Dojem vzdušnosti a prostoru dodá jediný materiál přecházející z místnosti do místnosti, jeden typ podlahy položený ve všech propojených...

Kuchyně spojená s obývacím prostorem je náročnější na uspokojivé vyřešení podlahy. Právě plovoucí lamelová podlaha dokáže dokonale propojit obytné i pracovní prostory domu či bytu. Dojem vzdušnosti a prostoru dodá jediný materiál přecházející z místnosti do místnosti, jeden typ podlahy položený ve všech propojených prostorech – pracovním, jídelním i obývacím, a to i pokud jsou místnosti odděleny jen napůl - například širokými posuvnými dveřmi.

Plovoucí podlahy jsou už pár let velmi často používané ve všech částech bytů. Každý, kdo si pořídil plovoucí podlahu, už stačil ocenit některé její vlastnosti: kdo měl zkušenosti se starými parketami, uvítá především, že plovoucí podlahy nevržou a nepraskají. Pro každou hospodyňku je důležité, že plovoucí podlaha se výborně udržuje a je hygienická.

Vybírat můžeme v zásadě mezi dvěma typy plovoucích podlah – dřevěnými a laminátovými. Jejich jakýmsi mezistupněm je dýhovaná dřevěná podlaha. Mezi nimi jsou určité rozdíly a nás zajímá, jakou podlahu přesně vytipovat do tak specifického prostoru, jakým je kuchyně. Přitom platí, že čím větší je kuchyně a její podlahová plocha, tím důkladněji musíme vybírat krytinu. Sledovat musíme zejména, jaká je u každé podlahy odolnost proti otěru.

U menší kuchyně nebo kuchyňského kouta je situace jednodušší. Pokud se totiž nemůžeme rozhodnout, jakou podlahu pořídit, můžeme situaci vyřešit šalamounsky a pořídit „skládací podlahu“, tedy plovoucí nelepenou podlahu, hit posledních dvou let. U tohoto typu podlahy jednotlivé lamely do sebe zapadají pomocí vyfrézovaných spojů, „zámků“. Podlahu tak můžeme později, až nás omrzí (nedoporučuje se příliš často) rozebrat a použít třeba v pracovně nebo dílně. Při výběru této plovoucí rozebíratelné podlahy musíme důkladně prozkoumat informace o pevnosti spoje, (mechanického zámku).

Laminátové podlahy
Pořízení laminátové plovoucí podlahy znamená relativně přístupnou cenu, praktičnost a velmi vysokou odolnost. I estetická stránka je na výši – povrchová vrstva má různé odstíny a vzory dřevin. Povrchová vrstva je ale důležitá z hlediska odolnosti a tedy právě pro naše účely instalace do kuchyní – dáme většinou přednost tzv. vysokotlakým laminátům, vyznačujícím se pevností, barevnou a tvarovou stálostí a odolností proti prošlapání i povrchovému poškození.

Pod laminátovou podlahu stejně jako pod dlažbu bude výhodné instalovat protihlukové podložky na ztlumení kročejové hlučnosti.

Při vybírání této podlahy do kuchyně ještě musíme sledovat parametr citlivosti laminátu na vlhko. Nejnovější výrobky už mají nosnou desku odolnou i proti vodě a tak je můžeme bez obav položit i do prostoru s tak kolísavou vlhkostí a teplotou, jako je kuchyně.

Dřevěné podlahy
Jejich přednost je v takřka neomezené životnosti – ochranný nátěr se totiž dá pravidelně obnovovat. K materiálu jako je dřevo není co dodávat – je přírodní, dýchá - a jako takové ovšem reaguje i na změny teplot a vlhka. Ale protože jediná spára je mezi podlahou a stěnami místnosti, tam se také vlivem klimatických výkyvů podlaha jedině rozšiřuje a zužuje – uprostřed místnosti se podlaha ani nepohne.

Masivní dřevěné podlahy mají jako základ svých tří vrstev masivní dřevo - jejich nosnou vrstvu tvoří dřevěná deska, povrchovou nášlapnou vrstvu potom asi půlcentimetrová vrstva pevného dřeva opatřená několika nátěry laku. Tato podlaha, pokud byl na střední vrstvu použit opravdu tvrdý druh dřeva (dub, buk), je nejodolnější. Takovou podlahu můžeme položit v místnostech s opravdu velkým provozem – ve velkých kuchyních spojených s obytným prostorem.

Takzvané dýhované dřevěné podlahy, kde nášlapná vrstva je opět dřevěná, ale podstatně slabší, jsou vhodné spíše do obývacích pokojů, do míst s klidnějším provozem. Po konzultaci s odborníky je tedy můžeme instalovat i do jídelny.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...