Jak vybírat podlahu

Zbrklý výběr (a rozhodně nejde jen o vybírání podlahy) znamená rozhodovat se výlučně podle reklamy a módních trendů, podle barvy nebo podle toho, co mají sousedi či přátelé. Takového postupu můžeme ovšem brzy litovat. Zodpovědný výběr podlahové krytiny na druhou stranu bere v potaz velikost kuchyně, velikost bytu a...

Zbrklý výběr (a rozhodně nejde jen o vybírání podlahy) znamená rozhodovat se výlučně podle reklamy a módních trendů, podle barvy nebo podle toho, co mají sousedi či přátelé. Takového postupu můžeme ovšem brzy litovat.

Zodpovědný výběr podlahové krytiny na druhou stranu bere v potaz velikost kuchyně, velikost bytu a celkové podmínky v něm, zařízení kuchyně a její propojení s bytem, i intenzitu provozu v kuchyni – jak často se vaří během týdne a pro kolik lidí.

Obecně platí, že u varného a mycího centra, podél všech pracovních ploch by měl být typ podlahy co nejodolnější, zároveň však šetrný k našim nohám. Dále v jídelní zóně již nemusíme dodržovat tato striktní pravidla, hezký tady bude i menší či větší kusový koberec z přírodních materiálů. Zdůrazní útulnost při stolování a navíc přitáhne pozornost, rozčlení jinak jednolitou plochu podlahy na velkém prostoru.

Barva podlahy
Podobně jako barvy stěn působí různě na naši náladu a ovlivňují atmosféru v celé místnosti, stejně je tomu i s podlahou.

Jako u stěn i v případě podlahy světlé tóny opticky rozšiřují, zvětšují, teplé tmavé barvy a vzory zmenšují prostor. Kuchyni orientované na sever neuškodí podlaha v teplejším tónu světlejší barvy. Kuchyně s okny na východ nebo jihovýchod může být laděna do studenějších tónů.

Temně modré nebo sytě zelené linoleum může být ve velké moderní kuchyni vysoce efektní, nezmění lesk a barvu ani po letech, ale hodně záleží na celkových světelných poměrech v kuchyni – velikosti oken a užívání umělého osvětlení, které výrazně mění tón barev )což ovšem platí vždy a všude).

Podlaha tvoří opravdový základ kuchyně, která sama o sobě má opticky dost roztříštěný prostor díky členitému zařízení – nábytku, mnoha spotřebičům a enormnímu množství uložených předmětů. V případě podlahy se proto nevyplácí přehánět to s výraznými vzory, mnoha barvami, což místnost ještě více tříští. Lepší je držet se jedné barvy maximálně ve dvou příbuzných tónech.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...