Nejrůznější variace na příborník

Nejrůznější variace na příborník

Ve velké samostatné jídelně si můžeme dopřát příborníky rozlehlé, široké i poměrně hluboké a to v různých výškách: Klasické skříňové příborníky Mohou se trochu podobat bývalým bytovým stěnám (dole zásuvky, většina prostoru proskleného), starým selským kredencím i měšťanským hlubokým příborníkům. Většinou jsou...

Ve velké samostatné jídelně si můžeme dopřát příborníky rozlehlé, široké i poměrně hluboké a to v různých výškách:

Klasické skříňové příborníky
Mohou se trochu podobat bývalým bytovým stěnám (dole zásuvky, většina prostoru proskleného), starým selským kredencím i měšťanským hlubokým příborníkům. Většinou jsou vyrobeny z ušlechtilého dřeva.

Nízké skříňky
Jsou velmi početně zastoupeny v produkci firem a nabídce obchodů. Jejich výhodou je, že se dá využívat také jejich horní plocha – ať už z praktického hlediska jako přípravné a odkládací místo při stolování, nebo k umístění keramiky, květin atd.

Nízké skříňky jsou variabilnější než vysoké příborníky, postrádají jejich jistou oficiálnost a jsou snadněji přemístitelné z jednoho kouta místnosti do druhého. Navíc se mohou použít i jinak, než je jejich původní funkce – to ovšem záleží vždy na jejich vzhledu. Když nás taková skříňka omrzí v jídelně, může bez problémů změnit své místo i obsah – přesune se jednoduše do obývacího kouta na dosah ušáku nebo pohovky a stane se z ní třeba bar.

Skříňky mají mnoho variací – ve způsobu zavírání, v šířce, materiálech. Nízký příborník může vypadat třeba také úplně jako skříňka na zákusky jak je známe z kaváren (elegantní tmavé dřevo dole a prosklený prostor nahoře, výška něco přes metr).

Jsou i nižší skříňky, kolem 80 centimetrů. Mohou být dvojdílné, se zasunovacími dvířky, používá se kombinace plastů, matného hliníku, třešně, buku, javoru, ořechu, zasunovací dvířka jsou někdy z pískovaného skla v hliníkových rámech. Širší třídílné skříňky už pojmou zhruba tolik předmětů co vysoký příborník, ale zaberou více místa. Mohou mít zásuvky, skleněný i uzavřený díl.

Takové designérské lahůdky vypadají většinou velmi prostě, mají jednoduché a rovné linie, jejich cena však není nejnižší, rozhodně ne menší než u vysokých příborníků. V obchodech je najdeme v opravdu širokém cenovém rozmezí - od 30 do 80 tisíc korun.

Tam, kde se místem nemusí šetřit a kde je možné se po jídelně přímo rozeběhnout, je dokonalým řešením kombinace obou předešlých typů. Dva designově totožné příborníky budou lemovat stůl ze dvou stran - pod oknem bude nízká skříňka a přes roh vysoký bohatě prosklený příborník.

Tři řešení pro ty, kdo mají málo místa…
…a přesto by si tento svébytný kousek nábytku přáli v jídelním koutě mít. Najde-li se vhodné řešení, neobstojí námitky o tom, že příborník jenom překáží:

Příborník vestavěný
Elegantní a krásné řešení, jestliže je dokonale řemeslně zpracováno. Pokud máme štěstí a v jídelně je rozměrově vhodná nika, můžeme příborník umístit do ní. Pokud ne, příborník lze zapustit do stěny a bezezbytku se tak vyřeší problémy s místem. Navíc bodově nasvětlený bude vypadat dokonale. Při stavbě domu je možné vytvořit také příborník falešný – nebude mít zadní stěnu a bočnice, ale bude to jen výklenek s parádními dveřmi a krásnou horní trochu předsazenou lištou. (Stejným způsobem můžeme vytvořit systém otevřených nebo zasklených knihoven).

Příborník do rohu
Svého času bývaly oblíbené rohové skříňky. Různě vysoké, nejspíše jako skříň nebo o něco nižší, s trojúhelníkovými skleněnými poličkami. Takovou skříňku můžeme využít jako dekorativní příborník, dokonale využívající roh místnosti. Příborník potřebuje minimum místa, protože ubere z místnosti (měřeno z rohu) na obě strany pouhých 45 centimetrů, přičemž přední stěna (skleněná dvířka se spodní dřevěnou částí) je šedesáticentimetrová.

Obě zkosené zadní strany svírající spolu pravý úhel jsou pokryty zrcadly, takže se krásné kousky nádobí odrážejí a jejich půvab se násobí. Z toho vyplývá, že nebude nejvhodnější poličky přeplácat předměty, příborník nepojme kvanta předmětů, je spíše dekorativní.

Tento příborník s horním nebo postranním bodovým nasvětlením vypadá dokonale a důležité je, že vůbec nevadí při chůzi kolem stolu. Skříňky většinou z třicátých let můžeme najít ve starožitnictví a ladí dokonale s moderním interiérem svým střídmým tvarem a zcela módním tvarem nožek.

Příborník zavěšený
Příborník může být i zavěšený na stěně; je to řešení pro maximální ušetření potřebného místa. Protože taková skříňka je celkem dost nápadná, aby dobře dotvářela celkový dojem, chce to trochu nápaditosti a stylu ve výběru materiálu. Skříňka musí být také dobře umístěna, nesmí překážet při pohybu kolem stolu a vstávání od něj.

Dvě stejné skříňky mohou být zavěšeny také nad sebou, případně vedle sebe.

Super-úzký příborník
Místo ušetří také velice úzký příborník (většinou musí být zhotovený na míru), který vyplní třeba i úzkou mezeru například mezi dvěma vysokými okny.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...