Různé materiály na kuchyňských pracovních plochách

Různé materiály na kuchyňských pracovních plochách

Jaká musí být bezvadná pracovní deska, ať už bude z jakéhokoliv materiálu? Vyžaduje se samozřejmě hygienická nezávadnost, odolnost proti otěru (nesmí se odírat barva) tepelná odolnost a odolnost proti kuchyňským chemikáliím. Jako dnes u mnoha jiných výrobků a přípravků se také sleduje odolnost vůči UV záření. Levně...

Jaká musí být bezvadná pracovní deska, ať už bude z jakéhokoliv materiálu? Vyžaduje se samozřejmě hygienická nezávadnost, odolnost proti otěru (nesmí se odírat barva) tepelná odolnost a odolnost proti kuchyňským chemikáliím. Jako dnes u mnoha jiných výrobků a přípravků se také sleduje odolnost vůči UV záření.

Levně a prakticky: laminátová pracovní plocha
Jsou to známé a běžné desky se zkosenou přední hranou v mnoha vzorech imitujících kameny, mramory, dřevěné dekory a mnoha (dokonce několika stovkách) barev. Velkou předností laminátových pracovních desek je jejich cenová dostupnost – koupit je můžeme i za 500-600 korun za běžný metr, počítáno většinou při nejběžnější šíři (hloubce) kuchyňské desky 60 cm, ale vybrat si můžeme i v rozšířených hloubkách 70, 80 i 90 centimetrů.

Laminátová deska se ale nedá vyrobit na úplně celou pracovní plochu z jednoho kusu tak jako desky z některých dalších materiálů. Protože jednotlivé segmenty jsou k sobě navzájem přilepené, je nutné dbát na milimetrovou přesnost spojů, aby se nestaly zdrojem nečistot a aby konečný výsledek byl vyhovující i z estetického hlediska.

Kvůli variabilitě barev i cenové dostupnosti je laminátová deska vhodná i pro úpravu kuchyně svépomocí, bez problémů ji lze využít v kuchyních mladých domácností (a po čase ji bez problémů vyměnit) i do malých kuchyňských koutů, do kterých nechceme příliš investovat. Laminát můžeme i přikoupit do naší už hotové kuchyně, pokud ji chceme rychle a levně rozšířit o další pracovní desku, různé pultíky nebo rozšířené parapety na odkládání, případně krycí odkládací desky na radiátory.

Corian – všestranný materiál budoucnosti
Je to vlastně materiál na bázi umělých pryskyřic a obchodní označení corian se pro tento materiál obecně vžilo.

Corian, o kterém jsme psali v článku o kuchyňských dřezech, se dá použít v kuchyni opravdu univerzálně. Není to právě levná záležitost, ale tímto konstatováním veškeré horší zprávy o tomto materiálu definitivně končí – pokračovat může už jenom seznam pozitiv a vynikajících vlastností, které se často docení, až když je kuchyňská deska položená a nějaký čas v provozu.

Hlavní jsou široké možnosti zpracování a obrábění corianu – zvolit si můžeme jakýkoliv tvar a rozměr pracovní desky včetně zákrutů a oblouků. Díky corianu vyřešíme všechny zaoblené linie na pracovních plochách, vymyslet si můžeme zaoblenou přední stranu dřezu, půlkulatou pracovní desku a další nekonečné variace na nekonformní kuchyni.Všechno je možné a všechno bude také z jediného kusu bez sebemenší spáry.

Pokud jde o barvy (barva prochází celou deskou do hloubky, není jen na jejím povrchu), nabízí se v první řadě obrovská škála čistých přímých barev, potom můžeme mít i jemné nebo hrubší tečkování, blízké struktuře koupelnových obkládaček, či různé mramorové efekty. Těchto designů právě můžeme s úspěchem využít v kombinovaném užití corianu nejen na dřezy a pracovní desky, můžeme navíc i obložit stěnu nad pracovní plochou – stejný materiál tak plynule přechází z horizontální do vertikální linie.
Umělé pryskyřice jsou odolnější proti teplotě než běžné lamináty (110°C proti 80°C).

Dřevo v moderním provedení
Leckdo je zvyklý na pracovní desku dřevěnou a nechce se tohoto přírodního materiálu vzdát, možná uvažuje jenom o jeho výměně za odolnější, tvrdší, novější…

V kuchyních s dřevěnými skříňkami se běžně používají i dřevěné pracovní desky ve stejné barvě jako je nábytek. Pěkné a funkčnější je ale kombinované použití dvou druhů desek: například corianu a dřeva, přičemž corian se objeví na pracovních plochách kuchyňské linky nebo jednotlivých modulů a dřevěný povrch použijeme na jídelní stůl, barovou desku, případně ještě na menší odkladní stolek nebo pultík pojíždějící podél fixních pracovních ploch.

Pracovní deska z kamene
Pracovní plocha bude pevná, odolná, ale tvrdá (stejný zápor jako u podlahy – co spadne, většinou se rozbije) je i stejně studená jako dlažba, což se ale dá vyřešit úplně stejně - i pracovní deska může mít vytápění zespodu.

Žula a jiný přírodní kámen velmi dobře vynikne na dřevěném kuchyňském nábytku ať jednoduchých, nebo i zdobnějších tvarů.

Žulu můžeme použít také na obložení stěny nad pracovní plochou.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...