Inventura v kuchyni

Inventura v kuchyni

S příchodem opravdového jarního počasí bychom měli svou kuchyni co nevíce rozjasnit, oživit, aby v nás pěkné prostředí vzbuzovalo chuť nejen k práci, ale i k dobrému jídlu. Teď v půli týdne si můžeme v klidu rozvrhnout práci na víkend, kdy budeme postupovat podle přesného plánu (aby nám o volných dnech zbyl čas také...

S příchodem opravdového jarního počasí bychom měli svou kuchyni co nevíce rozjasnit, oživit, aby v nás pěkné prostředí vzbuzovalo chuť nejen k práci, ale i k dobrému jídlu.

Teď v půli týdne si můžeme v klidu rozvrhnout práci na víkend, kdy budeme postupovat podle přesného plánu (aby nám o volných dnech zbyl čas také na rekreaci) a připravíme kuchyni na jaro a velikonoce.

Pokud v kuchyni právě neplánujeme něco většího, jako kompletní výměnu podlahy a obkládaček, všechno lehce a při běžném provozu stihneme za pár dní. Abychom nově neuspořádávali zbytečnosti, ale jenom to, co opravdu potřebujeme, bude dobré do víkendu postupně vyházet vše nepotřebné. K tomu nepotřebujeme žádný vyhrazený čas, úplně postačí, když se při každém otevření zásuvky nebo skříňky do ní bedlivě zadíváme a ihned z ní dáme do odpadků zbytečnosti. Do konce týdne bychom tak měli mít vyneseno všechno staré, rozlámané a neopravitelné.

Zkontrolujeme také zásoby čisticích prostředků. V kuchyni se obecně více než v ostatním bytě používá chemie – ve větším množství a častěji. Nezapomeneme proto také na dobré pracovní rukavice, vybereme si typ doporučený vždy na specifické práce - mytí nádobí, mytí oken.

Plán jarní úpravy kuchyně:
Plán musí zahrnovat návaznost úkonů, časovou posloupnost a čas, kdy se co nejefektivněji udělá (večer, během víkendu) a samozřejmě také kdo to udělá – (něco zvládnou děti, na něco musí přijít odborník). Zde je alespoň schematický plán.

1. Předběžné uklizení kuchyně, vyházení zbytečností ze skříněk a spíže
2. Případná úprava kuchyňského nábytku – lakování, tapetování
3. Eventuální instalace nových doplňků - vodovodních baterií, nové digestoře, poliček na stěny…
4. Malování stěn, pokud se rozhodneme vymalovat
5. Mytí oken, polic a předmětů na nich – kořenek a dóz, také krabic dóz a boxů ze spíže.
6. Čištění, dezinfekce chladničky a mrazničky (případně odmrazování, pokud nemáme samoodmrazovací).
7. Úklid vnitřků skříněk, zásuvek. Úklid polic ve spíži.
8. Nová zeleň – květiny a byliny na parapetech, květinovém stolku, poličkách. Květiny pomáhají vylepšit kvalitu ovzduší, například od zplodin vaření na plynu.
9. Doplňky - nové záclony, obrázky, košíky…

Nově vymalovaná kuchyně
I starší kuchyňská linka vynikne na novém krásném pozadí. Barvy vhodné na kuchyňské stěny jsou:
Svěží modrá, která rozšíří místnost a působí čistě. Vybereme ji zejména, pokud máme bílý kuchyňský nábytek nebo nerez moduly či doplňky. Světlé odstíny žluté zase rozšíří prostor a působí povzbudivě. Optimistická kombinace je žlutá, bílá a kov. Veselá žlutozelená ve světlých odstínech opět rozšiřuje prostor. Kombinace: žlutozelená, matné sklo, hliník, bílá. Pokud chceme mít kuchyni elegantní, vzdušnou, jasnou, zvolíme na stěny bílou. Vedle ní vyniknou ostřejší a kontrastní barvy, protože sama o sobě navozuje neutrální pocit.
I zelenou můžeme použít. Má spoustu odstínů, působí optimisticky a uklidňuje. Hezká kombinace je - světle zelené stěny, proutěný nábytek. Vanilková – vysoce elegantní barva, s kterou dobře korespondují vanilkově béžové záclony v kombinaci mat-lesk.

Tip na závěr
Blíží se velikonoce a tak do širokých keramických a hliněných misek vysadíme obilí - na velikonoce budeme mít osení jako základ svěží výzdoby – naaranžujeme na něj keramické figurky, kraslice a podobně.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...