Předprázdninová hostina pro děti

Předprázdninová hostina pro děti

Slavnostní tabule se liší od každodenně prostřeného stolu v mnoha ohledech, už tím, že se u ní zpravidla sejde více osob. Před každým stolujícím není jen talíř, sklenka, příbor, ale spousta dalších talířků, misek, skleniček, příborů – to podle toho, co bude na jídelním lístku. Rozmístění všech těchto předmětů se řídí...

Slavnostní tabule se liší od každodenně prostřeného stolu v mnoha ohledech, už tím, že se u ní zpravidla sejde více osob. Před každým stolujícím není jen talíř, sklenka, příbor, ale spousta dalších talířků, misek, skleniček, příborů – to podle toho, co bude na jídelním lístku. Rozmístění všech těchto předmětů se řídí určitými, někdy striktními pravidly. O těch si však povíme někdy příště.

Každá slavnostní tabule je jiná – jinak připravíme i vyzdobíme narozeninový stůl, tabuli pro dětskou párty, jinak bude vypadat slavnostní tabule svatební, jinak vyzdobený stůl k příležitosti zlaté nebo stříbrné svatby. Velká kapitola jsou velké zahradní slavnosti a vůbec stolování v zahradě, které bude právě teď v létě aktuální.

Ačkoliv výzdoba každé z těchto velkých tabulí má svá pravidla, navíc přidáváme svůj osobní vkus, který se projevuje zejména ve výběru stolních textilií a jejich barev, kombinacích tvarů příborů a porcelánu a nakonec i ve výběru květin na stůl.

První příležitostí k pěkně prostřenému stolu bude konec školního roku – než se děti rozjedou na prázdniny, mohli bychom jim uvařit jejich oblíbené jídlo, a to rozhodně i v případě, že se jim vysvědčení nepovede právě podle našich představ (vždyť to už jistě tušíme pěkných pár týdnů předem). Takže dovolíme dětem, aby si pozvaly kamarády. Připravíme-li stůl se vším všudy (ubrousky, dezertní příbory, nápaditá výzdoba), uděláme jim nejen radost, ale budou se cítit víc dospělí; navíc je postupně a nenásilně učíme vkusu a zásadám správného stolování.

Výzdobě stolu přizpůsobíme hlavně to, jak staré děti budou stolovat, budou-li starší a necháme-li je u stolu samotné a necháme jim volnější ruku při zábavě, nebo budou-li s nimi u stolu také děti malé, kterým s jídlem musíme pomoci.

Prvním úkolem bude vybrat vhodný ubrus s ohledem na počet a věk strávníků tak, aby ubrus příliš neutrpěl a zároveň abychom nemuseli každou minutu děti kárat, aby dávaly pozor. Vhodná je proto alespoň částečně omyvatelná úprava ubrusu, teflonový povrch a podobně. Na stůl připravíme také zásobu pestrobarevných papírových ubrousků.

Pro pohoštění dětí se výborně hodí barevné talíře – keramické i porcelánové nádobí veselých barev. Nemusíme ale samozřejmě hned kupovat celou soupravu, úplně postačí dokoupit jídelní set pro děti. Svěží atmosféry dosáhneme ale i tím, co máme doma. Klidně i prostou bílou jídelní soupravou, oživenou dodatečnými prvky: barevnými kompotovými miskami, zmrzlinovými poháry a třeba plastovou barevnou soupravou na limonády. Tou vyřešíme i ten zásadní problém, který se při stolování dětí vyskytuje, totiž že nejčastěji přicházejí k úhoně právě křehké skleničky. Plastové nápojové servisy (kombinace kalíšků různé velikosti a konvice) jsou tvarově zajímavé a dostaneme je v mnoha pěkných barvách. Barvy nápojových setů jakoby právě mimochodem evokovaly dětské lahůdky a kopírovaly odstíny zmrzlin: v obchodech najdeme barvu jahodovou, malinovou, pistáciovou, tyrkysovou-šmoulovou, citrónovou…

Nádobí i jednotlivé chody nápaditě nazdobíme: na každý nápojový kelímek můžeme připevnit třešničku, plátek pomeranče, okraj potřít citrónem a následně obalit v hrubém cukru. Do zmrzliny napícháme malé špízy z jahůdek a třešní, ozdobit můžeme ještě šlehačkou nebo čokoládovou rýží.

Protože děti milují špagety, možná se jeden z chodů bude skládat z těstovin. Nechme děti samotné si je dochutit, ne samozřejmě obligátním kečupem, ale připravíme jim na stůl struhadélko na různé druhy tvrdého sýra a různé bylinky.

Na stůl se hodí veselé barvy květin (pozor jen na malé alergiky, stranou necháme květiny se spoustou pylu). Vzhled stolu průběžně zkontrolujeme, protože užívání více zdobných prvků a nápadných barev svádí k přeplácanosti. Na ubrus můžeme také jednoduše poházet lesklé barevné konfety a pokud nám zbude trocha času, vyrobíme z barevného papíru jmenovky. Hlavně menší děti potěší jmenovky trojrozměrné – každý u svého talíře může najít papírovou skládanku nebo slepovací papírovou hračku se svým jménem. Hotovo je to za pár minut, paráda to bude veliká a radost dětí zaručená.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...