Letní vaření a stolování v zahradě

Prvním úkolem bude najít pro letní kuchyni v zahradě to správné místo. Ideální by bylo, kdyby nám s tím i s celou realizací kuchyně pomohl zahradní architekt. Zahradní kuchyně musí být v závětří, ve stínu nebo na místě alespoň částečně stín poskytujícím. Kuchyni budeme využívat zejména za letních večerů, kdy při...

Prvním úkolem bude najít pro letní kuchyni v zahradě to správné místo. Ideální by bylo, kdyby nám s tím i s celou realizací kuchyně pomohl zahradní architekt.

Zahradní kuchyně musí být v závětří, ve stínu nebo na místě alespoň částečně stín poskytujícím. Kuchyni budeme využívat zejména za letních večerů, kdy při večeři a relaxaci můžeme pozorovat západy slunce. Zároveň ale nebudeme chtít, aby nás zapadající slunce při přípravě pokrmů a při jídle oslňovalo. Někdy tedy musíme zvolit v umístění kuchyně kompromis – najdeme hezké místo v zahradě, skryté před větrem a v zastínění si pak pomůžeme přenosnými altány, slunečníky, zástěnami nebo malými markýzami vysouvajícími se ze střechy zahradní kuchyně. Mobilní sluneční zástěny jsou nakonec praktické ještě z jednoho důvodu: při stavbě letní kuchyně musíme vzít v úvahu, že na zahradě budeme i za pěkných jarních i podzimních večerů a že slunce se stěhuje – v květnu zapadá úplně jinde než v září.

Letní kuchyně může být samostatná stavba v prostoru, jakýsi více či méně otevřený altán s alespoň jednou stěnou, je-li v závětří, nebo dvěma stěnami, bude-li kuchyně někde uprostřed zahrady.

Jinak se ke stavbě kuchyně může využít zahradní zdi, která tvoří zadní stěnu kuchyně. Materiál na přistavěné boční stěny pak můžeme zvolit stejnorodý nebo kontrastní, efektní budou bílé i červené lícové cihly. Využít ke stavbě kuchyně můžeme ještě lépe rohu zahrady, kdy máme k dispozici zahradní zdi dvě. Ve stěně může být zabudovaná udírna a bude k ní přiléhat velký betonový zahradní krb.

Předem, již ve stádiu prvotních příprav, si ujasníme, jak vlastně budeme kuchyni využívat – jak často, kolik lidí tam bude většinou stolovat, a také co tam budeme nejčastěji vařit. Někdo běžně večeří v zahradě každý večer, v jiném případě se kuchyně využívá jen sporadicky, třeba k pořádání velkých zahradních party pro přátele. Rozhodnout se také musíme, jestli a jak bude připojena do zahradní kuchyně elektřina, jestli ano, rozhodně budeme potřebovat konzultaci nebo i práci elektrikáře.

Jedním z řešení letní kuchyně může být kuchyňský přístřešek s udírnou a zahradním krbem u zahradní zdi. Ve zdi budeme mít zabudované police nebo přímo skříňky na nádobí, na odkládání koření mohou sloužit závěsné poličky na stěně, na které se najde ještě dost místa i na zavěšené věnce cibulí, česneku a sušených bylin.

Volbou osvětlení vykouzlíme romantický večer
V zahradě můžeme kombinovat světlo elektrické, světlo zahradních lamp, lampiony, živé světlo loučí a pochodní, velké svíčky na stole – fantazii se meze nekladou. Přitom každou novou kombinací osvětlení docílíme v zahradě úplně jiné atmosféry.

Stolování v přírodě
Zónu přípravnou a jídelní může oddělovat velký úzký pult nebo vysoký stůl, který bude sloužit jako odkládací plocha, ale když z druhé stany přidáme vysoké židle, vznikne příjemný bar v přírodě.
Jinak ke stolování využijeme fixní nebo přenosný stůl zastíněný slunečníky. To má výhodu, že stoly i slunečníky můžeme přidávat podle počtu pozvaných strávníků. Před kuchyní, nebo přímo jako její součást může být i velká velkoryse řešená pergola, hustě porostlá zelení, která bude skýtat stín a příjemné prostředí i uprostřed rozpáleného letního dne. Pod ní vybudujeme letní jídelnu.

I podlaha bude důležitá
Zbývá otázka, jakou podlahu vybrat do letní kuchyně. Ideální jsou velké hrubé nesmekavé dlaždice, podlaha může být i cihlová nebo z prkenných roštů, efektní budou i staré železniční pražce. Ať bude podlaha jakákoliv, měla by plynule a organicky navazovat na perfektně udržovaný trávník, kde se bude stolovat. Pokud se ale stoluje pod velkou pergolou, podlaha bude samozřejmě stejná v pracovní i jídelní části letní kuchyně.

Jiným řešením může být kamenná nebo dlážděná podlaha pod kuchyňským přístřeškem a ze stejného materiálu vybudujeme kruh nebo obdélník v trávníku kousek před kuchyní. Sem potom umístíme stůl a židle - povrch bude zpevněný a trávník se neponičí.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...