Renovace kuchyňského nábytku na chalupě

Renovace kuchyňského nábytku na chalupě

S pozdním létem na chalupě nás často přepadne chuť něco kutit - vlastními silami zrekonstruovat starý kuchyňský nábytek, obléknout kredenc do nového kabátu nebo provést totální rekonstrukci prastaré židle unikátního tvaru. Tento čas je ideálním obdobím, kdy můžeme svou kuchyni na chatě či chalupě hodit do gala. S...

S pozdním létem na chalupě nás často přepadne chuť něco kutit - vlastními silami zrekonstruovat starý kuchyňský nábytek, obléknout kredenc do nového kabátu nebo provést totální rekonstrukci prastaré židle unikátního tvaru.

Tento čas je ideálním obdobím, kdy můžeme svou kuchyni na chatě či chalupě hodit do gala. S prací se můžeme přesunout ven, na zápraží nebo zahradu, kde můžeme renovovat nábytek a prázdné kuchyně využít třeba ještě k vylepšení vzhledu stěn. Navíc pokud se zabýváme myšlenkou na úpravu i svého kuchyňského nábytku doma vlastními silami a jsme v tomto ohledu začátečníci, pak je ideální s jakoukoliv renovací začínat právě na chatě či chalupě, vyzkoušet si postupy a metody nanečisto a pak teprve je případně použít doma.

Jednodušší je na staré kredenci, polici nebo židlích změnit barvu. Pokud starý nátěr není příliš oprýskaný, důkladně jej uhladíme smirkovým papírem, nejdříve hrubým, potom jemným, zahladíme nerovnosti a nově natřeme. Ideální bude stříkací pistole, nebo si připravíme sadu kvalitních štětců včetně užších na záhyby a těžko přístupná místa.

Pokud se rozhodneme kompletně obnovit přírodní dřevěný vzhled nábytku a definitivně sundat původní nánosy barev, čeká nás zdlouhavá práce, ovšem výsledek rozhodně bude stát zato.

Pokud ovšem nejsme dostatečně trpěliví, nepouštíme se do takové práce v případě velmi členité staré kredence s mnoha vlysy, mřížkami, vyřezávanými růžičkami a podobně, takovou práci raději svěříme odborníkovi. I jednoduché kazetové dveře nám dají zabrat - nejnáročnější totiž je zbavit nábytek letitých emailových nátěrů.

Co budeme potřebovat? Zejména opalovací pistoli a různě široké špachtle, a potom nekonečné role smirkového papíru alespoň dvou druhů, hrubý a jemný. A samozřejmě všechny doplňky, které budeme měnit – mosazné kliky, lišty, úchytky, knoflíky, případně nová skla do kredencí…

Poradíme se s lakýrníkem o správné technice opalování, pokud ji totiž zvládneme, ušetříme si dost práce při následném zbrušování. Snažíme se, aby pod pistolí barva jen měkla, nesmí se pálit. Širokou špachtlí seškrabáváme barvu na hladkých rovných plochách a přejíždíme jí vždycky po létech dřeva. Úzká špachtle přijde ke slovu v profilovaných rozích a v nejhůře dostupných místech pomůže i malý nožík nebo i tlustá jehla. Barva se ovšem v rozích a vlysech úporně drží, takže ji trpělivě brousíme hrubým smirkem, následně dřevo vlhčíme, počkáme až znovu uschne a přebrušujeme smirkem jemným.

Pokud některé chybějící části (lišty, úchytky) dáváme nové, přijde ke slovu i lihové mořidlo, které jim dodá vzhled starého dřeva a sjednotí jejich barvu s barvou zbytku kredence nebo police.

Nábytek dokonale zbavený staré barvy pak jako finální úpravu několikrát napouštíme buď včelím voskem, případně terpentýnem smíchaným se včelím voskem.

Odměnou za namáhavou práci nám bude vysoce originální kuchyně jako nová v barvě přírodního dřeva s krásnou kresbou.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...