Malý podzimní úklid kuchyně

S úklidem kuchyně počkáme, až bude rodina pryč a nemusí se pokud možno vůbec vařit. Navíc by mělo být také pěkné počasí, abychom mohli pohodlně umýt okno a pečlivě nahlédnout do všech zákoutí a skříněk a vyházet nepotřebné věci. A ještě: pokud nám nevyhovuje osvětlení kuchyňských pracovních ploch, případně světlo...

S úklidem kuchyně počkáme, až bude rodina pryč a nemusí se pokud možno vůbec vařit. Navíc by mělo být také pěkné počasí, abychom mohli pohodlně umýt okno a pečlivě nahlédnout do všech zákoutí a skříněk a vyházet nepotřebné věci.

A ještě: pokud nám nevyhovuje osvětlení kuchyňských pracovních ploch, případně světlo nad jídelním stolem, teď je pravý čas to změnit a instalovat osvětlení nové. S postupujícím podzimem a úbytkem denního světla změnu k lepšímu určitě přivítáme.

Při úklidu potom postupujeme shora: Čisté okno, nová záclona, pak přijde na řadu parapet. Na něm můžeme pozměnit sortiment bylinek – z obchodního domu nebo z květinářství si je můžeme přinést už vzrostlé v kořenáčích.

Pokud nebudeme malovat i stěny nebo měnit tapetu, vyčistíme alespoň všechno, co je na stěnách – závěsné květináče, sušené květiny, rámečky obrázků, lampičky, sbírky kafemlýnků na poličkách a vše ostatní...

Proutěný jídelní nábytek vyčistíme a oživíme slanou vodou: otíráme jej hadříkem namočeným do roztoku (1 čajová lžička soli: 1 litr vody). Měkkým hadříkem potom nábytek vytřeme do sucha.

Kuchyňské zařízení a nádobí také zbavíme nežádoucích zápachů:

Horkou pánev načichlou smažením cibule posypeme vlhkými lístky již spařeného čaje a za chvíli opláchneme. Čaj by měl cibuli zneutralizovat.

Pach cibule z příborů nebo rukou odstraňujeme přetíráním solí.

Sůl použijeme i na pánev, kde se smažily ryby.

Do chladničky zavěsíme pohlcovač pachů.

Rybu porcujeme raději na plastovém prkénku. Pokud je dřevěné, natřeme je před porcováním citrónem nebo octem. Rybě by to vadit nemělo a prkénko jejím zápachem nenasákne.

Pachy také pohlcuje dřevěné uhlí. Odebereme si z velkého balení, které potřebujeme ke grilování, pár kousků, vložíme do sáčku nebo prodyšné krabičky a uložíme na polici do spíže.

S udržováním příjemného klimatu v kuchyni nám také hodně pomohou aromatické bylinky, třeba po citrónu vonící meduňka.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...