Sušení hub a recept navíc

Sušení hub a recept navíc

ušení hubbr/> Samozřejmostí je, že sušíme pouze jedlé houby, které dobře známe. (Po půl roce už totiž usušenou houbu ze sklenice těžko budeme identifikovat).Nesušíme příliš dřevnaté části hub ani houby měkké a příliš nasáklé vodou, dají se do nich červi ještě během sušení. Škoda je sušit muchomůrku růžovou čili masák...


Sušení hub
Samozřejmostí je, že sušíme pouze jedlé houby, které dobře známe. (Po půl roce už totiž usušenou houbu ze sklenice těžko budeme identifikovat).

Nesušíme příliš dřevnaté části hub ani houby měkké a příliš nasáklé vodou, dají se do nich červi ještě během sušení.

Škoda je sušit muchomůrku růžovou čili masák (lepší je udělat z ní nepravou držkovou polévku) nebo bedlu jedlou (lepší osmažit ji jako řízek).

Houby k sušení pokud možno nemyjeme, ale dobře očistíme krátkým ostrým nožíkem. Nožky oškrábeme a kloboučky oloupeme, nebo z nich seškrábeme případné jehličí a listí.

Pevné a očištěné houby krájíme ostrým nožem na tenké plátky.

Houby sušíme sice poměrně intenzivně, ale nikdy ne na přímém slunci, ani je nevystavujeme příliš vysoké teplotě - například v rozpálené troubě.


Plátky hub během sušení můžeme několikrát obrátit. Houby jsou správně usušené, jestliže se neohýbají, ale ztratily pružnost a dají se lehce zlomit.

Sušené houby uchováváme v plátěných, dobře uzavřených sáčcích nebo skleněných lahvích se zabroušeným uzávěrem. Nikdy ne v igelitu nebo mikrotenu (tím navíc pronikne typická houbová vůně do všech ostatních potravin v okolí).

Sušené houby můžeme i rozemlít nebo roztlouct v hmoždíři na prášek a ten uchovávat ve skleněné sklenici se zabroušeným hrdlem a dobře těsnící zátkou. Používáme na kořenění omáček a polévek.

Pokud nám zbyly nějaké výstavní hřiby, které je skoro škoda sušit, máme tu na závěr jeden kulinářský tip. Že jedinou možností hub nemusí být obligátní míchanice, jediným doprovodem hub na talíři vajíčko a jediným možným kořením na houby kmín, o tom nás přesvědčí následující prověřený italský recept. Současně se opět přesvědčíme, že jediným možným řešením k těstovinám není kečup nebo maso…

Z lišek nebo pravých hřibů si připravíme aromatickou pastu:

Olivový olej nalijeme na hlubší pánev a opatrně na něm osmahneme 3 - 4 stroužky česneku nakrájené na jemné plátky. Přidáme houby pokrájené na drobné kostky a podusíme, případně přilijeme trochu vody. Před dokončením osolíme - a přidáme velkou hrst jemně nasekané kadeřavé petrželky. Těstoviny přidáme na pánev a spolu s omáčkou minutu zamícháme, až se prohřeje petrželka. Pokrm přímo vyžaduje dobré víno!

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...