Nádobí na čínskou kuchyni

Nádobí na čínskou kuchyni

Úplně první, co je k vaření po čínsku nezbytné, je mít sporák se silným, dobře a rychle regulovatelným ohněm. Většina čínských teplých pokrmů se připravuje rychle a intenzivně, ponejvíce smažením. Rychlá příprava svědčí zejména zelenině, která si v čínské kuchyni zachovává vitamíny a minerály - nikdy se dlouho tepelně...

Úplně první, co je k vaření po čínsku nezbytné, je mít sporák se silným, dobře a rychle regulovatelným ohněm. Většina čínských teplých pokrmů se připravuje rychle a intenzivně, ponejvíce smažením. Rychlá příprava svědčí zejména zelenině, která si v čínské kuchyni zachovává vitamíny a minerály - nikdy se dlouho tepelně nezpracovává, zbytečně nemáchá ve vodě a dlouze nevaří jako v některých jiných národních kuchyních. Jinak k přípravě čínských jídel nepotřebujeme nijak zvláštní kuchyňské náčiní, možná ale přece jen něco přikoupíme:

Kvalitní pánev především
Potřebujeme pánev a ne jednu (samozřejmostí je vždy nepřilnavý povrch). Smažit budeme maso, zeleninu, nudle, jejich kombinace a směsi. Ke slovu tak přijde hluboká pánev wok a potom i několik menších pánviček. Pánve wok se u nás jako hit posledních let přímo vyrojily. A to v různé kvalitě, včetně levných hliníkových napodobenin, které zachovávají pouze typický tvar. Kvalitní pánev musí mít přesně definovanou vnitřní vrstvu (např. tefal – nové složení), vnější plocha bývá z tvrzeného smaltu, silné dno obsahuje slídu, měď a sklo. Konstrukce pánve i použité materiály směřují k tomu, aby byl co nejlépe využit její princip: rozdílná teplota ve středu pánve, v její nejhlubší části a postupně se snižující teplota na šikmo se zvedajících okrajích. Proto je možné pokrm důkladně míchat a vystřídat v horkém prostředku opravdu všechny kousky masa či zeleniny.

Krájení a nože
Protože veškeré suroviny před tepelným zpracováním krájíme na drobno, jsou nezbytné kvalitní a ostré nože. Správně bychom měli mít velký nůž podobný sekáčku, velmi tenký a dlouhý nejméně 20 centimetrů. Tím kuchaři suroviny krájí, ale také vykosťují maso, naklepávají je jeho tupou stranou. Pokud jsme se jej ještě nerozhodli koupit, postačí dlouhý a tenký nůž, který musíme udržovat stále velmi ostrý.

Existuje celá řada typů krájení, které čínští kuchaři s velkou péčí dodržují, navíc každý recept předepisuje specifický způsob. Velká důležitost se v čínské kuchyni připisuje krájení zejména masa na stejně velké kousky, aby se všechny stejně rychle osmažily. Maso budeme krájet na plátky, špalíčky, nudličky a to často jen pár milimetrů tenkých, jak vyžadují některé předpisy. Lépe se nám proto bude krájet maso předem zchlazené, případně trochu zamrazené.

Další náčiní
Pokrmy mícháme dřevěnými vařečkami nebo vařečkami přímo určenými na pánve s neadhezívními povrchy. Stejnou povrchovou úpravu, která povrch pánve nepoškrábe, má mít velký cedník, kterým pokrm v okamžiku dokončení z rozpáleného tuku rychle vyjímáme. Je to vlastně velká plochá naběračka s otvory, která má být co největší, jen o něco menší průměr než pánev, aby se co největší množství hotového pokrmu dalo vybrat najednou.

K přidávání dochucovacích přípravků a přísad dále potřebujeme malou naběračku.

Příprava rýže
K vaření rýže postačí větší hrnec a napařovací vložka. Způsobů přípravy rýže je mnoho, ale vyzkoušet můžeme třeba rýži napůl uvařit a potom dodusit na pařáku, ještě překrytým lněnou utěrkou.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...