Sýrová lahůdka - fondue

Sýrová lahůdka - fondue

Fondue je pokrm pocházející z francouzských a švýcarských Alp. Ve své původní podobě je to staré jídlo pastevců, k jehož přípravě stačilo pár zbytků: kus tvrdého sýra, kousek starého chleba, česnek a zbytek bílého vína. V kotlíku nad ohněm se uvařila voňavá sýrová hmota, do které se namáčely kousky chleba. Základní...

Fondue je pokrm pocházející z francouzských a švýcarských Alp. Ve své původní podobě je to staré jídlo pastevců, k jehož přípravě stačilo pár zbytků: kus tvrdého sýra, kousek starého chleba, česnek a zbytek bílého vína. V kotlíku nad ohněm se uvařila voňavá sýrová hmota, do které se namáčely kousky chleba.


Základní složkou fondue je roztavený tvrdý sýr v bílém víně. Typický je i způsob podávání – fondue se připravuje ve speciálním vařiči na stole, u kterého se zároveň servíruje.

Každý má na talíři kousky ztvrdlého bílého chleba, které si napichuje na dlouhou vidličku a máčí ho do sýrové taveniny v nádobě na stole. Vše se zapíjí suchým bílým vínem; v Savojsku se podává sklenka pálenky.

Fondue se dnes připravuje v soupravách skládajících se z nádoby s dlouhým držadlem, podstavce pod něj, hořáčku a soustavy vidliček. Většinou je to šest tenkých dvojzubých jehel s barevně rozlišenými konci držátek, aby každý strávník podle barvy svou vidličku rozeznal.


Krásně vypadá souprava v kombinaci nerez a dřevo, dřevěný v tomto případě bývá podstavec, držátka vidliček, konec držadla a části vertikálních úchytek, které drží nádobu přímo nad plamenem. Souprava přijde asi na 6000 korun.

Jeden z mnoha receptů: Savojská fondue
Pro 6 osob potřebujeme 60 dkg tvrdého sýra, 6 dcl bílého suchého vína, stroužek česneku, lžičku škrobové moučky, skleničku třešňové pálenky.

Kameninovou nádobu s dlouhým držadlem (caclon) vytřeme česnekem a dáme do ní vařit víno. Vmícháme jemně nakrájený sýr a rozředěnou moučku a mícháme dokud ze sýru nevznikne krém. Pak přidáme pálenku, osolíme a opepříme a přemístíme na stůl nad lihový vařič.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...