Děti a naše kuchyně

Kuchyně by se měla měnit spolu s rostoucími dětmi. Každá věková kategorie má jiné nároky, a tak i odlišnou potřebu uspořádání i organizace práce v kuchyni. Pokud chceme mít kuchyni skutečně prakticky zařízenou, mělo by to znamenat zařízenou právě s ohledem na děti, jejich věk a měnící se potřeby a zájmy. Pokud platí,...

Kuchyně by se měla měnit spolu s rostoucími dětmi. Každá věková kategorie má jiné nároky, a tak i odlišnou potřebu uspořádání i organizace práce v kuchyni. Pokud chceme mít kuchyni skutečně prakticky zařízenou, mělo by to znamenat zařízenou právě s ohledem na děti, jejich věk a měnící se potřeby a zájmy.

Pokud platí, že kuchyně je jedním z nejnebezpečnějších míst bytu, kde dochází k nejvíce úrazům, platí to bohužel zejména o dětech, kdy zejména na nejmenší tady číhá po celý den neustále nebezpečí. V kuchyni obecně hrozí otrava, popálení, opaření, pořezání, uklouznutí, a u malých dětí navíc i pád z výšky, když si v nestřeženém okamžiku přistaví ke kredenci židli a pokoušejí se podat si cukroví schované v nejhornější poličce.

Batole v kuchyni
Nejhorší věk je samozřejmě ten, kdy je třeba veškerou práci v kuchyni dělat s jedním okem neustále upřeným na lezoucí či nejistě chodící ratolest. Navíc unavuje neustálé přerušování práce a opětné vracení se k ní. Když se batole postaví na nohy, je na místě upravit kuchyni tak, aby se možnost úrazů minimalizovala. Nalepovací kulaté rohy na ostré hrany stolů, ohrádky na sporák, zarážky do zásuvek s noži… to všechno je už známé, osvědčené a dá se bez problémů zakoupit. Zamyslet se ale musíme (pokud právě v tomto věku dítěte projektujeme novou kuchyni), jak ji uspořádat: jak vysoké pracovní plochy, jaký jídelní stůl, jaké materiály.

Kolem tří let dítěte nastává další vývojový stupeň větší samostatnosti a zvídavosti, což se v kuchyni projevuje experimentováním… Dítě zkouší mazat máslo, a když se třeba zmocní mouky, o zábavu je postaráno. S dětmi mladšího školního věku se v kuchyni vyjde tak ještě nejlépe. Hrají si u velkého stolu, píší úkoly a stačí jim méně místa.

Puberta se odehrává v kuchyni
Nástup puberty znamená bouři i v kuchyni – vymetená lednička, neustálá kritika jídelníčku, přeházené zásoby, nespokojenost a absence chuti pomoci s čímkoliv. A kuchyně se v pubertě přenáší i do dětského pokoje, kde můžeme najít prázdné kelímky od jogurtů, neuklizené láhve od limonád…

Co děti v kuchyni potřebují konkrétně a jak bychom kuchyni v závislosti na jejich stáří měli obměňovat, na to se podíváme příště.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...