Proměňujeme kuchyni podle věku dětí

Proměňujeme kuchyni podle věku dětí

Už po celé generace je tomu tak, že děti vyrůstají prakticky v kuchyni. Děti sem tíhnou, kuchyně je pro ně středobodem domova, pořád se tu něco děje a vždycky se tu najde něco dobrého. Když se dítě narodí, máme v přilehlé místnosti postýlku, a protože hodně času prospí, na kuchyni se jeho přítomnost projevuje jen v...

Už po celé generace je tomu tak, že děti vyrůstají prakticky v kuchyni. Děti sem tíhnou, kuchyně je pro ně středobodem domova, pořád se tu něco děje a vždycky se tu najde něco dobrého.

Když se dítě narodí, máme v přilehlé místnosti postýlku, a protože hodně času prospí, na kuchyni se jeho přítomnost projevuje jen v menší míře. Větší batole už ale chce pozorovat dění a když ještě povyroste, chce také pomáhat při práci. Do kuchyně můžeme - pokud místo dovolí – dát kulatou síťovou ohrádku, kde bude dítě v bezpečí a přitom bude dobře vidět na všechny strany. Také vysoká sedačka, kterou máme u stolu, je přestavitelná na nízkou stoličku se stolečkem, kam dítě můžeme dát, ne však na příliš dlouhou dobu.

Malé děti – stále na kuchyňské podlaze
Máme malé děti, které si během vaření hrají na zemi – v takovém případě potřebujeme spíše stůl menší, lépe mobilní a rozkládací, který vždy uzpůsobíme situaci. A více místa na zemi na stavebnice a autodráhy. Pokud pořizujeme novou podlahu, bereme v úvahu právě dětské činnosti, které na ní budou probíhat. Bude se hodit kvalitní a odolná plovoucí podlaha, případně podlahové vytápění. Pokud si děti na zemi hrají, dáme jim hračky dále od trouby či sporáku, varné centrum dobře zajistíme drátěnou ohrádkou. A při nošení horkých hrnců nebo talířů s polévkou je třeba dávat pozor na klopýtnutí o zapomenutou hračku.

Větší děti užijí velký stůl
Hrajeme v kuchyni stolní hry, píší tu děti úkoly? – V tom případě potřebujeme hodně velký stůl. Ten ale můžeme zase využít k přípravám vaření, pečení, zavařování… Nezapomeneme na potřebné místo, které stůl zabere i se židlemi a prostorem potřebným na průchod za nimi.

Dospívající děti kuchyni jen zkontrolují
Dospívající většinou do kuchyně jen přicházejí, zkritizují, zkontrolují, vyberou si a odcházejí. Mají tendenci si pokrmy nosit do soukromí - do svých pokojů, k počítači… Kuchyně se v době dospívání moc nemění – pokud máme obytnou kuchyni a někde v jídelně počítač, bude zpravidla stále obsazený dospívajícími ratolestmi…

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...