Pískovec a velká obytná kuchyně

Už pár let je opět v kurzu velká a co největší kuchyně, kde se za přípravu pokrmů nestydíme a nevaříme tak někde v koutku skryti před zraky rodiny, přátel i hostů. A můžeme konstatovat, že to nevypadá jenom na nějakou přechodnou módu – výhody takového řešení jsou nabíledni a ocenil je každý, kdo velkou kuchyni o...

Už pár let je opět v kurzu velká a co největší kuchyně, kde se za přípravu pokrmů nestydíme a nevaříme tak někde v koutku skryti před zraky rodiny, přátel i hostů. A můžeme konstatovat, že to nevypadá jenom na nějakou přechodnou módu – výhody takového řešení jsou nabíledni a ocenil je každý, kdo velkou kuchyni o rozloze 30m2, ale i třeba 80 m2 vybudoval a vyzkoušel.

Z vaření se naopak stává společenská událost, kdy se i hosté zapojují do přípravy některého chodu – zejména salátu nebo masa na gril. Vzhledem ke všem těmto skutečnostem se samozřejmě také pronikavě mění vzhled. Kuchyně se stává stylovou záležitostí, je honosnější, což se dá nakonec lehce dokumentovat na cenách. Kuchyni můžeme pořídit za půl milionu korun a více, což bylo ještě poměrně nedávno v našich končinách nepředstavitelné.

Ale správný šmrnc své kuchyni můžeme samozřejmě dát i za mnohem přijatelnější cenu. Můžeme použít různé kombinace materiálů, které byly v době maličkých kuchyní k vidění jen v relaxační části bytu či domu – tedy v „obýváku“. A některé z nich se začaly používat úplně nově – celá řada přírodních i umělých kamenů. O žule na podlaze, obkladech i pracovních deskách už byla řeč. Dnešní tip je ještě méně tradiční a je hozenou rukavicí všem, kdo mají hodně místa a trochu odvahy. Je to pískovec. Zní to nemístně až bláznivě? Jistě, ale jen v maloprostorové panelákové kuchyňce. Ve velkém pracovně–obytném neboli kuchyňsko-obývacím prostoru je také prostor pro nekonvenční a zajímavá řešení. Ale právě pískovec v kuchyni a vůbec v domě? Naposledy v pavlačovém činžáku 19. století na chodbách… a pak snad v italských palácích renesance.

V dnešním velkorysém prostoru, kdy je například propojené celé přízemí rodinného domu a propojení je navíc rozšířeno i na terasu a zahradu, už se ovšem dá leccos udělat jinak a využít specifik tohoto kamene. Pískovec se může objevit na překladu krbu nebo na lavici kolem keramických kamen, jako oživení podlahy tam, kde není velký provoz, na kuchyňských parapetech, jako zajímavé ozvláštnění schodiště. Na terase či zahradě pak může využití pískovce pokračovat jako malá pískovcová fontánka, drobná plastika či pítko.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...