Obyčejná cihla v moderní kuchyni

V interiérech včetně kuchyní stále zaznamenáváme velký návrat k přírodním materiálům. Nejpříjemnější jsou zejména v prostorách, kde relaxujeme a tam, kde se stoluje. Ne nadarmo jsou populární restaurace ve stylu Provence, kde je každá židle jiná, ale zaručeně originál a stěny jsou neohozené, cihlové. Červená cihla...

V interiérech včetně kuchyní stále zaznamenáváme velký návrat k přírodním materiálům. Nejpříjemnější jsou zejména v prostorách, kde relaxujeme a tam, kde se stoluje.

Ne nadarmo jsou populární restaurace ve stylu Provence, kde je každá židle jiná, ale zaručeně originál a stěny jsou neohozené, cihlové. Červená cihla je typická i pro anglické a irské puby. Přiznaná cihlová vyzdívka si z restaurací pomalu nachází cestu i do našich kuchyní, zejména v nových rodinných domech - tam, kde velkoryse propojujeme pracovní a obytný prostor.

Ale správná „obyčejná“ cihla - neupravená a zdaleka ne dokonalá, spíše trochu nepravidelná a semtam i odštípnutá - není v našich krajích stále zrovna častým hostem. To se však vůbec nedá tvrdit o domácnostech zahraničních. Prolistujeme- li francouzské nebo italské časopisy zabývající se interiérem, nabídne se nám mnohokrát pohled do kuchyní v ležérním stylu venkovských domků a usedlostí, ale i ve stylu kuchyní velkých šlechtických sídel, kde jsou použity cihlové stěny, překlady, podlahy, krby… Ale i když pohlédneme severněji – i ve Skandinávii se přiznaná cihla v interiéru používá, tentokrát hodně ve spojení s dřevem v dřevěných domech, které zde absolutně převažují. Třeba v obytné kuchyni vyniká cihlový roh nebo vysoká cihlová police. To všechno nám může být inspirací k zajímavému ozvláštnění atmosféry naší kuchyně či jídelny.

Zdálo by se, že takový materiál jako je právě cihla doplňuje a spoluvytváří hlavně rustikální interiér – tedy velkou obytnou kuchyni s trámy na stropě, patinovaným vzhledem, bytelným dubovým nábytkem a spoustou přírodních doplňků. Ale někdy je i opak pravdou. Významní návrháři právě na pozadí nepravidelné a neupravené cihlové zdi dávají vyniknout svým superkuchyním nejsofistikovanějších tvarů a nejušlechtilejších materiálů budoucnosti. V absolutním kontrastu s hrubou cihlovou stěnou tak vidíme kuchyňské linky a modulové sestavy v cenách i kolem jednoho milionu korun.

Příště se podíváme, jak se dá v našich kuchyních použít cihla o trochu skromněji. Přineseme pár tipů, co všechno si s cihlami můžeme v kuchyni vymýšlet…

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...