Květiny rozzáří prosincovou kuchyni

Květiny rozzáří prosincovou kuchyni

V prosinci jsme ponořeni do největší tmy, a tak každé rozveselení interiéru přijde vhod. Přínosem budou v kuchyni živé rostliny, které se budou dobře snášet s adventní a mikulášskou výzdobou. Zapojíme fantazii a využijeme k výrobě zajímavých kytic na jídelní stůl úplně běžné rostliny, které už v kuchyni máme....

V prosinci jsme ponořeni do největší tmy, a tak každé rozveselení interiéru přijde vhod. Přínosem budou v kuchyni živé rostliny, které se budou dobře snášet s adventní a mikulášskou výzdobou. Zapojíme fantazii a využijeme k výrobě zajímavých kytic na jídelní stůl úplně běžné rostliny, které už v kuchyni máme.

Protože jsme v kuchyni s jejími výpary, elektromagnetickým znečištěním, výpary z plynového sporáku – vyjdeme z těch rostlin, které se do kuchyně přímo doporučují, které tady vylepšují vzduch a aktivně snižují úroveň jeho znečištění.

Takový tchynin jazyk je jednou z nich. Sám o sobě je dost fádní a příliš parády nenadělá. Ale ve spojení s zářivou krásou chryzantém to bude úplně jiné. Vyřízneme tři dlouhé listy a použijeme je do neobvyklé aranžované kytice v nízké váze – tchynin jazyk a červenou, oranžovou či žlutou chryzantému doplníme kouskem mahonie. K aranžmá můžeme použít i celý květináč s tchyniným jazykem, když přímo do něj na hlínu před stonky postavíme či trochu zanoříme menší skleničku nebo zkumavku s vodou, do které naaranžujeme květy chryzantém. Skleničku zamaskujeme obtočeným stonkem břečťanu a celý květináč opatříme keramickým obalem v barvě chryzantém.

Celé aranžmá má zimní, trochu nostalgický ráz. Navíc jsme vyrobili superzdravou kytici, protože břečťan pohlcuje benzen a tchynin jazyk a chryzantémy zase formaldehydy. Všechny tři rostliny vydrží ve vodě poměrně dlouho, navíc tchynin jazyk i břečťan se možná zakoření a potom je můžeme znovu zasadit.

Další „zdravé“ květiny, které bojují proti benzenu, jsou begónie a agáve. Proti formaldehydům působí také ještě aloe vera a filodendrony. Do květináče s aloe vera napícháme jen decentní ozdůbky na špejli (sušené plátky pomeranče a citrónu). Listy filodendronů použijeme opět do aranžovaných kytic. Tentokrát třeba ve spojení s okrasnou kapustou, která se svou podstatou hodí právě do kuchyně, ale svou krásou a nevšedností si vydobyla místo v mnohých velkých slavnostních kyticích. Doplníme výrazně barevnou řezanou květinou a akcent celému dílu dodáme dlouhými stonky papyru.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...