Jak opticky zvětšit malou kuchyni

Jak opticky zvětšit malou kuchyni

Malou kuchyni opticky zvětší pastelové tóny, navazování podobných barev, dobře zvolené světlo, světlá podlaha a hlavně nepřeplácanost detailů. Zmenší ji naopak přeplněnost prostoru (malá kuchyně rychle a lehce vypadá neuklizeně); také tmavé doplňky prostor zmenšují. Při zařizování se také vyvarujeme přílišného...

Malou kuchyni opticky zvětší pastelové tóny, navazování podobných barev, dobře zvolené světlo, světlá podlaha a hlavně nepřeplácanost detailů.

Zmenší ji naopak přeplněnost prostoru (malá kuchyně rychle a lehce vypadá neuklizeně); také tmavé doplňky prostor zmenšují. Při zařizování se také vyvarujeme přílišného střídání barev, ostrých kontrastů a temných odstínů barev, které stísněný prostor ještě zmenšují.

Pokud je základem kuchyně bílá barva, musí být vhodně doplněna, aby nepůsobila příliš sterilně a neosobně. Malá úzká bílá kuchyně s nerez nádobím, doplňky a drátěnými policemi může vypadat až nepříjemně studeně - jako malá nemocniční místnost. Bílá chce naopak zaplavit zelení a oživit teplým materiálem – dřevem, korkem, proutím.

K bílé lince bude ladit a místnost rozzáří pestrá mozaika z drobných kostek namísto bílých nebo pastelových obkládaček. Přitom se nemusíme bát ani kombinací jako světlezelená – tmavozelená – světlemodrá.

V malých kuchyních v každém případě volíme barvy světlé. Plochy například nejen zvětší, ale i odlehčí všechny světlé odstíny žluté.

Podlaha v malé kuchyni
Podlahu v malé – a zejména velmi úzké – kuchyni není příliš vidět a tak se nám zdá, že ji příliš nevnímáme. Opak je ale pravdou. Její odstín, materiál, případně lesk odráží vzhůru světlo a spoluvytváří konečný dojem z celé místnosti. Matná a tmavá podlahová krytina bude světlo pohlcovat a místnost ještě víc zatemňovat. To platí hlavně u temných místnůstek (třeba u bývalých komor ve starých činžácích) ze kterých budujeme kuchyňku. Některé tyto komory jsou odvětrány třeba jen světlíkem a tak je zcela na nás, jak si poradíme s celkovými světelnými poměry.

Na podlahu, která zabírá pouhých pár metrů čtverečních, se bude hodit světlý odstín dřevěné nebo laminátové plovoucí podlahy v odpovídající kvalitě (typ vhodný do kuchyní). Nebo pastelové linoleum, které barevně koresponduje s kuchyňskou linkou. Stejnou barvu - jen o pár tónů světlejší – použijeme i na stěny.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...