Utěrky – stálý doplněk kuchyňského pracoviště

Utěrky patří ke kuchyni přímo neodmyslitelně – jsou neustále potřeba, pořád musejí být při ruce. Po staletí byly neměnné, textilní, teprve v posledním desetiletí důsledně vpadly do našich kuchyní utěrky papírové. Tím ale není řečeno, že by textilní utěrky úplně vytlačily. Každá z nich má své přednosti. Papírové...

Utěrky patří ke kuchyni přímo neodmyslitelně – jsou neustále potřeba, pořád musejí být při ruce. Po
staletí byly neměnné, textilní, teprve v posledním desetiletí důsledně vpadly do našich kuchyní utěrky papírové. Tím ale není řečeno, že by textilní utěrky úplně vytlačily. Každá z nich má své přednosti.

Papírové utěrky se vyznačují praktičností a zvýšenou hygienou a dá se říci, že symbolizují moderní dobu a spotřebu – rychle kupujeme, rychle spotřebováváme, rychle vyhazujeme.

Nažehlené lněné či parádní damaškové utěrky vyrovnané do komínku naproti tomu symbolizují solidnost, pečlivost, tradici a pořádek. Už jen ta spousta času, který si musíme udělat k jejich pečlivému vyprání, naškrobení, vyžehlení a uložení je nesouměřitelná s časem potřebným k pouhému vhození papírových rolí utěrek do vozíku v supermarketu.

Kde je v kuchyni najdeme
Paradoxně ty krásné textilní, s nimiž jsme si dali tolik práce, skončí potom v kuchyni zavřené ve skříňce nebo šuplíku. Vytahujeme je po jedné a pak splihle a nenápaditě visí za poutko na háčcích vedle kuchyňských spodních skříněk. Případně jsou porůznu přehozené a vůbec mají tendenci se různě po kuchyni povalovat.

Levné papírové utěrky jsou naproti tomu stále na očích – role utěrek vodorovně visí nad pracovní plochou, v centru všeho dění.

Držáky levné a honosné
Zajímavé je, že umístění papírových rolí může finančně kolísat v řádu tisíců korun. Nejlevnější je samozřejmě roli postavit vertikálně na pracovní plochu. Navíc její místo můžeme měnit – přisuneme roli podle potřeby jen blíž ke sporáku či dřezu.

Levný plastový držák na role utěrek s lepicí ploškou, která se přitiskne na obkládačky, se příliš neosvědčuje. Lepenka příliš nedrží a tak se často držák i s rolí poroučí na pracovní desku.

Dnes jsou běžnější nerez držáky – součást drátěných programů. Držák je zavěšen na fixní tyči, a visí vedle držáků na pokličky a dalšího náčiní. Umístění držáku s utěrkami můžeme měnit posunováním po tyči.

Ale jít můžeme ještě dál - do kategorie luxusu. Takový držák na roli papírových utěrek může stát ve speciálních prodejnách s kuchyňskými doplňky i 2500 korun, ale také 3600 Kč. Na první pohled na něm není nic nápadného kromě té ceny. Prostě je to designérský kousek italské provenience…

A ještě poznámka na závěr: Textilní utěrka může nahradit příležitostně roli chňapky, ale ne ručníku. K utírání rukou v kuchyni by měl sloužit malý ručník, který často vyměňujeme, případně jednorázové papírové ručníky.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...