Jaro a květiny v naší kuchyni

Jaro a květiny v naší kuchyni

Květinářství jsou touto dobou zaplavena květinami, které se hodí více než kamkoliv jinam právě do kuchyně. A protože za pár dní je tu jaro a ještě za dalších pár dní velikonoce, není nic lehčího, než naší kuchyni dodat opravdu jarní atmosféru. Anilínové barvy narcisů, primulí a hyacintů na kuchyňském parapetu či...

Květinářství jsou touto dobou zaplavena květinami, které se hodí více než kamkoliv jinam právě do kuchyně. A protože za pár dní je tu jaro a ještě za dalších pár dní velikonoce, není nic lehčího, než naší kuchyni dodat opravdu jarní atmosféru. Anilínové barvy narcisů, primulí a hyacintů na kuchyňském parapetu či jídelním stole dokonale rozzáří interiér a zlepší náladu.

Květiny v kuchyni vytvoří velmi působivou atmosféru, zejména pokud jsou umístěny do vhodných květináčů. A právě ty nemusejí být v kuchyni ani tak honosné, jako spíš svěží, nápadité a vtipné co do použití materiálu. Vybírat můžeme kovové kyblíčky, hrnky, misky, menší sádelňáky, využít můžeme i tvarově dokonalou starou polévkovou mísu.

Řada pěti šesti primulí různých barev působí dokonale v nižších barevných baňatých květináčích, jejichž barvy dokonale odpovídají právě barevné škále primulí – žluté, fialové ostře i světle růžové. Vysoké skleněné válce na hyacinty a tulipány působí velmi křehce. Rustikální hliněné mísy a misky jsou krásné na zelené bylinky.

Rostliny v pracovní zóně
Na pracovní ploše, na parapetu nebo polici u kuchyňského okna máme po ruce zelené bylinky v květináčích. Pokud nechceme čekat až nám vyrostou ze semínek a chceme je mít hned, už teď jsou k dostání pažitka, rozmarýn, meduňka, oregáno, majoránka v malých květináčcích. Za pouhých pár dní ale vypěstujeme rychlenou řeřichu, která se výborně hodí se svou spoustou vitamínu C do jarních pomazánek, salátů a na vajíčka.

Jaro na jídelním stole
Pohodu při jídle vždycky umocní květina na jídelním stole. Aby nepřekážela servírování, zvolíme ne příliš košatou, aby nám nebránila v pohledu na spolustolovníky, nevybíráme ani moc vysokou. Řezané kytice namícháme tón v tónu, nebo v kontrastních barvách podle barevnosti prostírání. Na stůl můžeme dát i kvetoucí rostliny v květináči.

Květinami proti škodlivinám
A když už jsme v té jarní výměně květin v kuchyni – přidejme tam také ty, které prokazatelně snižují úroveň nebezpečných látek v ovzduší (to se nám hodí zejména v kuchyni, kde se tyto látky vyskytují ve velké míře). Z papírových obalů, překližky, čisticích prostředků i nábytku se uvolňuje formaldehyd, způsobující bolesti hlavy a potíže dýchacích cest. Benzen vyskytující se v plastech a detergentech, má na svědomí podráždění očí, kůže, únavu i krevní choroby. Bojovat proti tomu můžeme právě s pomocí květin: břečťan, begónie a agáve účinně pohlcují benzen, tchynin jazyk, aloe vera, filodendrony a chryzantémy zase působí proti formaldehydům.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...