Dotažení kuchyňského stylu

Dotažení kuchyňského stylu

Na vzhled naší kuchyně mají vliv vedle ryze funkčních prvků také věci, které tu sice nejsou úplně nezbytné, ale v kuchyni své místo mají a bezpochyby sem patří, protože dotvářejí celkovou atmosféru místnosti. Vedle záclon a obrázků na stěnách jsou to věci, které neschováváme do kredence, ale ponecháváme na očích -...

Na vzhled naší kuchyně mají vliv vedle ryze funkčních prvků také věci, které tu sice nejsou úplně nezbytné, ale v kuchyni své místo mají a bezpochyby sem patří, protože dotvářejí celkovou atmosféru místnosti.

Vedle záclon a obrázků na stěnách jsou to věci, které neschováváme do kredence, ale ponecháváme na očích - drobná keramika, prostírky, mísy a závěsné koše na ovoce, slánky, lahve na oleje a octy, živé i sušené květiny…

V návaznosti na to, jaký styl a vzhled své kuchyně zvolíme, tedy jaký koupíme kuchyňský nábytek a spotřebiče, potom vybíráme doplňky. A na detailech tady hodně záleží i v maličkostech: rozdílný dojem v nás vyvolá a jinou atmosféru kuchyni dodá sada kořenek vyvedená v terakotě, jiný charakter má sada skleněná či ze starodávného porcelánu, úplně jinak bude působit sada nerezová.

Pokud začínáme opravdu od podlahy a do nového bytu či domu pořizujeme kuchyni novou, asi ji doplníme jen pár drobnostmi, které máme rádi, ale převážnou část doplňků kupujeme nově - tak, aby se dokonale hodily k interiéru.

Pokud se ale chystáme kuchyni pouze renovovat použitím fólie na kuchyňská dvířka a výměnou pracovní desky, může se nám stát následující věc. Po našem zásahu kuchyně dostane nejen nový vzhled, ale bude celkově působit odlišně, změní se její styl. A různé doplňky a textilie, které máme, se do ní náhle přestanou hodit.

Ze staré linky nová techno kuchyně – ale co dál?
Příkladem může být jednoduchá výměna starých dvířek kuchyňské linky, které imitovaly dřevo. Místo nich se rozhodneme pro progresivní design a nalepíme moderní fólie s rastrovým kovovým efektem. Tím okamžikem ale všechny naše ošatky, sádelňáky, keramické malované vázičky, a jiné spíše chalupářské doplňky, které se hodily do kuchyně dřevěné, jsou najednou jakoby z jiného těsta.

Kuchyni, kde je použito hodně hliníku, nerezu a kovových fólií na dvířka, je celkem obtížné dotáhnout a doplnit. Skleněné objekty interiér ještě více „zestudení“, ty rustikální „z teplých materiálů“ se zase příliš nehodí. Východiskem je zvolit například tradiční materiál jako lýko - ale ve zcela novém pojetí. Zkusit vyhnout se klidným oválům a místnost trochu „zdynamizovat“. Příklad? Místo kulatých ošatek zvolit moderní hranaté krabicovité koše, které umístíme do volných polic.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...