Dotažení sestavy skříněk kuchyňské linky

Dotažení sestavy skříněk kuchyňské linky

Minule jsme se zabývali tím, jak zvolit sestavy jednotlivě kupovaných skříněk, abychom si vybudovali kuchyni přímo na míru. Máme tedy pohromadě všechny potřebné skříňky a tak zbývá doladit detaily – zejména optimálně upravit výšku a hloubku pracovních ploch a nakonec doplnit sestavu něčím osobitým. Abychom vyplnili...

Minule jsme se zabývali tím, jak zvolit sestavy jednotlivě kupovaných skříněk, abychom si vybudovali kuchyni přímo na míru. Máme tedy pohromadě všechny potřebné skříňky a tak zbývá doladit detaily – zejména optimálně upravit výšku a hloubku pracovních ploch a nakonec doplnit sestavu něčím osobitým.

Abychom vyplnili hluchá místa, můžeme se poohlédnout ještě po menších speciálních skříňkách určených k tomu kterému účelu. Mohou to být závěsné skříňky nad digestoř či nad chladničku, nebo speciální otevřené, uzavřené nebo prosklené skříňky rohové. A dále už je jenom na nás, který zajímavý solitér udělá naší kuchyni něčím zvláštní, výjimečnou a osobitou. Může to být starý kus kredence mezi novou fádní linkou, vysoká dřevěná police na lahve se svými nespočetnými regálky…

Výška pracovní plochy
Je to jeden z vůbec nejdůležitějších faktorů pro pohodlnou práci v kuchyni, proto jí věnujeme patřičnou pozornost. Dávno neplatí, že celá plocha je co do výšky jednolitá – správně mají být pracovní plochy nejvyšší, varná plocha nejnižší a dřez právě tak vysoko, abychom volně spustili ruce na jeho dno. Výšku spodních skříněk můžeme ovlivnit několika způsoby. Například koupí vhodného soklu nebo nožek, které jsou navíc často ještě výškově přizpůsobitelné, takže se dají o něco zvýšit či snížit a navíc vyrovnat případné nerovnosti podlahy.

Nábytek na nožkách je navíc právě v módě. Často se nožky nepřipevňují ke skříňkám jednotlivě, ale jsou součástí tzv. podnoží, dlouhého rámu, na který skříňky nasedají.

Hloubka pracovní plochy
Dostatečně hluboké skříňky a tedy prostorná pracovní plocha nad nimi určuje do velké míry pohodlí při práci – důležité je, abychom měli dostatek místa a přehled. Pokud se nám zdá obvyklých 60 cm hloubky skříněk nedostatečných, nejjednodušší řešení je vložení kovové rampy mezi skříňky a stěnu.

Nemusíme ale rozšiřovat hloubku úplně všech skříněk - nesourodosti mezi jejich rozměry se dá také využít.

Máme třeba skříňky 60 cm hluboké, dvojdřez jen 50 cm hluboký a ještě velmi ploché skříňky nebo
poličky. Segmenty sestavíme v závislosti na půdorysu kuchyně, kdy užší nebo více frekventovaná místa necháme volnější – hodí se sem úzké skříňky 30-35 cm hluboké. Zbytek můžeme pomocí rampy rozšířit i na 70 – 90 cm hloubky – vždy bereme v potaz celkovou šířku kuchyně.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...