Nepřeberné množství dřezových baterií

Nepřeberné množství dřezových baterií

Když se v obchodním domě podíváme na stěnu, kde jsou v dlouhých řadách a mnoha patrech nad sebou vystaveny dřezové baterie mnoha výrobců, nebudeme nám skoro jasné, jak je možné si vůbec z tak široké nabídky vybrat. Navíc když na první pohled vypadají všechny skoro stejně. Hned po letmém vyzkoušení pákových baterií ale...

Když se v obchodním domě podíváme na stěnu, kde jsou v dlouhých řadách a mnoha patrech nad sebou vystaveny dřezové baterie mnoha výrobců, nebudeme nám skoro jasné, jak je možné si vůbec z tak široké nabídky vybrat. Navíc když na první pohled vypadají všechny skoro stejně. Hned po letmém vyzkoušení pákových baterií ale už ucítíme rozdíly v pohodlnosti a lehkosti ovládání; při bližším zkoumání poznáme, že komfort roste s cenou. Konečná cena – velmi rozdílná – je dále dána materiálem, designem a funkcemi.

Kuchyňskou baterii si můžeme pořídit v ceně asi tak od 750 do 7500 korun (směrem nahoru ovšem neomezeně, může být samozřejmě i za 80000). Baterií jsou v nabídce (pokud se týká zastoupení v celkové nabídce) tak tři čtvrtiny pákových a čtvrtina s kohoutky. Vybírat si můžeme dále mezi bateriemi se sprškou nebo teleskopickými.

Baterii se sprškou můžeme mít už v ceně kolem 1900 korun, teleskopické s vysouvací hadicí v ceně kolem 4000 korun.

Pokud jde o materiály, stále vede lesklý chrom, stále častější je matný chrom a dost se vyskytuje i čistě bílá barva. Objevují se i kombinace chrom a dřevo, kdy dřevěná je většinou přepínací páčka. Dnes ale můžeme mít barvu, jakou si jen budeme přát. Nekonečná barevnost corianu, ze kterého se vyrábějí dřezy i pracovní desky, je využitelná i na součástech baterií. Efektní a nadčasovou kombinací je spojení lesklého chrómu a zlaté.

Matný chrom je hit
… ale k některým odstínům dřezů jde lépe než k jiným. Lesklý chróm je univerzální, snese se s každým barevným odstínem, ale matný chróm je šedomodrý – ladit bude nejlépe s šedomodrou škálou dřezů a s corianem v popelavě růžovém provedení. Na pracovní desce z tmavého dřeva je matný chróm trochu nevýrazný a celek je pak smutný – lepší je v tomto případě vybrat lesklý chróm. K novému granitovému dřezu šedomodré barvy bude naopak perfektně ladit páková baterie z matného chrómu – obojí má moderní šmrnc. Někdy se zdá celomatná baterie příliš jednotvárná – živější a výraznější je kombinace s lesklým chrómovým kroužkem.

Baterie se dvěma kohoutky
Jsou skoro zcela výhradně laděny do retro stylu – jen ty zcela nejlevnější baterie mají kohoutky jako hladké nerez knoflíky uprostřed s typickým červeným či modrým kroužkem. Jinak jsou precizně vymodelované do baňatých vrtulek. Tento styl se uplatňuje v chrómu, zlaté nebo bílé barvě.

Ovládání je třeba vyzkoušet
U pákových baterií trubice na vodu svírá s ovládací pákou různý úhel, kterým je dáno pohodlí při ovládání. Někdy jde trubice vzhůru v úhlu 90 stupňů a je obloukovitě zalomená, jindy vybíhá šikmo v úhlu 45 stupňů.

Vyzkoušíme si proto u všech baterií ovládání páky a také vzdálenost páky a hubice – musí se nám mezi ně pohodlně vejít ruka. Také páka musí dobře sednout do ruky. Ani ona nemá vždy stejný tvar a každému vyhovuje jiná – bývá špičatá a sklopená, jindy rovná oblá, nebo na konci useknutá.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...