Kuchyně v ležérním stylu

Kuchyně v ležérním stylu

Nasycenost super čistým techno stylem či hladkými kuchyněmi bez zajímavého detailu vede k obratu ke stylu francouzskému, trochu nedbalému, ale barevně promyšlenému a dotaženému krásnými doplňky. Solitéry - staré kredence, špajzky, skříňky - jdou dobře dohromady s módou moderních samostatných modulů; mnohostrannými...

Nasycenost super čistým techno stylem či hladkými kuchyněmi bez zajímavého detailu vede k obratu ke stylu francouzskému, trochu nedbalému, ale barevně promyšlenému a dotaženému krásnými doplňky.

Solitéry - staré kredence, špajzky, skříňky - jdou dobře dohromady s módou moderních samostatných modulů; mnohostrannými funkcemi se přizpůsobí moderní kuchyni a patinou starému venkovskému stylu.

Požadavek číslo jedna – patinování
Nejprve je nutné náležitě upravit kuchyňský nábytek. Dřevěné skříňky se pečlivě patinují; dělá se vše pro to, aby vypadaly původně a hodně staře. Nábytek se speciálně moří, natírá se postupně několika různými barvami, načež se odírá, aby získal ten správný vzhled.

Co je na patinovaných dvířkách zajímavé, že je snesou i ti, kteří nad ozdobně a vyumělkovaně zdobnými frézovanými dvířky skřípějí zuby? Když se tatáž dvířka objeví v patinovaném a uměle „zestárlém“ provedení, jsou náhle mnohem příjemnější. Zdobnost je „shozena“ umělým omšením, sedřením jednolité barvy. A co vypadá v jednolitém provedení falešně, v omšelém podání nevadí – tedy ani bohatě frézovaná dvířka a obloučky.

Na barvách záleží
Kromě jemného patinování jsou typické také velmi syté barvy na kuchyňském nábytku: červenohnědá ve spojení s tmavozelenou, neupravené masivní dřevo s ostrou modrou. Dojem z celého interiéru dotváří úprava stěn. Používají se staré techniky úpravy stěn – lazurováním, tupování, mramorování; objevují se efekty žilkování, měňavých barev jako například oranžová patinovaná do žluta.

Co ještě vyžaduje a dotváří tento styl
Otevřené ohniště nebo krb, měděné digestoře, stará dlažba (zespodu vyhřívaná) a drobné původní předměty, které potěší zejména sběratele a milovníky starých věcí, kteří si je tak mohou stylově vystavit. Starodávné plechové krabice, staré plakáty a reklamní plechové cedule nejlépe s kuchyňskou tematikou, staré plechovky od kávy nebo kakaa, původní kořenky, staré textilie či originální obkládačky.

Pravděpodobně však zvolíme obkládačky nové – v tom případě této svérázné kuchyni budou spíše slušet matné, patinované, s hrubší strukturou.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...