Cizokrajné menu - svébytná úprava stolu

Cizokrajné menu - svébytná úprava stolu

Lahůdky čínské kuchyně, pohoštění v japonském stylu suši - to všechno si přímo říká o adekvátní a stylovou úpravu stolu. Pokrmy z Dálného Východu vyžadují odpovídající nádobí, náčiní, doplňky a nakonec i atmosféru. Tu při troše přemýšlení ve svém jídelním koutě vykouzlíme; jídelní stůl i jeho okolí můžeme změnit k...

Lahůdky čínské kuchyně, pohoštění v japonském stylu suši - to všechno si přímo říká o adekvátní a stylovou úpravu stolu. Pokrmy z Dálného Východu vyžadují odpovídající nádobí, náčiní, doplňky a nakonec i atmosféru. Tu při troše přemýšlení ve svém jídelním koutě vykouzlíme; jídelní stůl i jeho okolí můžeme změnit k nepoznání – celkově zklidnit, zharmonizovat použitím přírodních materiálů, změnit barevnost a tak i celkový dojem.

Místo ubrusu vynikne na pěkné dřevěné stolní desce přírodní prostírání, na kterém se zase bude dobře vyjímat porcelánové nádobí s něžným rýžovým vzorem. Misky na rýži a polévky v jemném provedení bývají doplněny také porcelánovou lžící.

Čajové servisy si nejlépe vybereme v asijských obchodech, výběr mívají i ve specializovaných prodejnách s čajem. Konvice s proutěným uchem a čajové misky s matovou glazurou najdeme v mnoha barvách; zdobené bývají velmi uměřeně a jejich zajímavost spočívá v originálních tvarech.

V pravoúhlých liniích…
Stůl můžeme pojmout také přísně geometricky: místo oválného nádobí prostřeme přísně hranaté misky na rýži a dělené misky s několika oddíly na různé omáčky. Misky budou korespondovat s dalšími pravoúhlými prvky na stole – čtvercovým prostíráním, vázou ve tvaru vysokého hranolu, i lampičkou podobného vzhledu. Přísnost uspořádání stolu bude narušovat jen květina ve váze či květináči. Květiny na stole se uplatňují v kombinaci se sklem a porcelánem (vázy), terakotou a bambusem (květináče).

Univerzální bambus
V použití bambusu můžeme dokonale popustit uzdu fantazii. Originální bambusová váza ze tří silných stvolů může kontrastovat s jemnými květy irisů nebo lilií. Kouzelné jsou v kombinaci s bambusovými obaly na květináče také orchideje.

Další využití bambusu: prostírání, obaly na květináče, slánky a kořenky, misky, rámy na lampičky….

Měkké světlo
Velkého efektu docílíme, zavěsíme-li nad stůl několik papírových lamp stejného tvaru (koule, válec) ale různých velikostí. Také lampiony evokují dokonale atmosféru Dálného Východu. Stolní lucerničky z bílého dřeva a rýžového papíru mají jednoduchý kvádrový tvar a stolní desku zaplavují rozptýleným světlem.

Dotáhneme detaily
Vedle příborů prostřeme i hůlky, obyčejné papírové ubrousky nahradíme plátěnými. Styl dotáhneme třeba rozloženým vějířem, lampiónky, soškami a dřevěnými figurkami…

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...