Elegantně vyzděná kuchyně

Elegantně vyzděná kuchyně

Vyzděný korpus spodních kuchyňských skříněk, o kterém jsme psali minule, skýtá nepřeberné možnosti. Některé kuchyňské firmy jsou na tento typ kuchyně specializované. Ačkoliv pracovní plocha s dvířky vypadá masivně - jako vyzděný pult i 3 metry dlouhý a 60 – 80 cm hluboký - instalace ale není složitá. Vnitřek tvoří...

Vyzděný korpus spodních kuchyňských skříněk, o kterém jsme psali minule, skýtá nepřeberné možnosti. Některé kuchyňské firmy jsou na tento typ kuchyně specializované. Ačkoliv pracovní plocha s dvířky vypadá masivně - jako vyzděný pult i 3 metry dlouhý a 60 – 80 cm hluboký - instalace ale není složitá. Vnitřek tvoří poměrně lehká originální konstrukce, kterou firma na míru vytvoří, na místě složí, na ni pak aplikuje keramiku. Upraví se horní plocha – pracovní deska, skříňky se zasunou do otvorů v pultu a přimontují se jim dvířka. Nakonec se do přesně připravených otvorů zasunou i spotřebiče. Přitom pult nemá všude stejnou výšku - nižší je pro varné centrum, vyšší pro mycí centrum a přípravné plochy.

Boční stěny a čela jdoucí do prostoru například u ostrůvkové kuchyně, i prostory mezi skříňkami, lze vyskládat do mozaiky, střídat tóny jedné barvy a podobně.

Keramika se neomezuje jen na svislé plochy a podlahu, ale najdeme ji také na pracovních deskách, alespoň na jejich částech. Naskýtá se ovšem otázka, když deska není jednolitá – co se spárami mezi obklady? Nezbytné jsou tu samozřejmě speciální tmely, lepidla a spárovací hmoty, díky kterým spáry zůstávají odolné a bez vady.

Jižní ladění
Keramická kuchyně je hodně typická pro jižní země, kde keramika v kombinaci s dlažbou na podlaze ochlazuje horké prostředí. V našich krajích je samozřejmě příjemnější dlažba vyhřívaná, případně kombinace dlažby s dřevěnou podlahou (nejlépe hrubá masivní prkna). Využít lze i přechodu dlažby na terasu, pokud máme přímo v kuchyni dveře ven. Jednotná podlahová krytina opticky bude kuchyni rozšiřovat a “posunovat” ji do přírody tím, že bude pokračovat na terásku, kde je letní jídelní stůl.

Barevné kombinace posuzujeme už ve studiu
U specializovaných firem prostudujeme katalogy a podíváme se na hotové realizace, kde můžeme posoudit souhry barev keramiky a skříněk. S keramikou se dobře snesou dvířka spotřebičů měděná, různě patinovaná, s barevně výraznější keramikou zase spíše nenápadnější matný nerez. Někdy u větší kuchyně je zajímavé doplnit vše ještě plochou z červených cihel – může to být stěna nad digestoří, komín, roh kuchyně, ale i otevřený gril může být obložený červeným zdivem.

Syté barvy, něžné barvy…
Obojí působí skvěle, pokud se vše dobře zkombinuje. Syté barvy ovšem prostor zmenší. Velmi neobvykle a krásně vypadá vedle sebe mahagonový odstín skříněk a kovově černá. Či spíše kov v černé barvě, ve které jsou vyvedeny spotřebiče - dvířka chladničky, trouby, sporáku, mikrovlnky a velká digestoř.

Naopak jemnou až něžnou barevnou kombinací jsou terakotové dlaždičky s ukončením na horní hraně obkladu v bleděmodré barvě. Kontrast velmi jemných barev a hrubého materiálu je výjimečně přitažlivý.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...