Co z čeho, aneb jídelní servis na našem stole I.

Co z čeho, aneb jídelní servis na našem stole I.

Je pozoruhodné, že tvůrčí fantazie člověka, co se týče počtu nádobí a nádob, je už po staletí omezená na několik základních druhů, jako jsou talíře, mísy, poháry, šálky, hrnky, konvice, džbánky a láhve. Jejich tvar souvisel často s právě probíhajícím uměleckým stylem. V 19. století došlo k přeměně řemesel v průmysl,...

Je pozoruhodné, že tvůrčí fantazie člověka, co se týče počtu nádobí a nádob, je už po staletí omezená na několik základních druhů, jako jsou talíře, mísy, poháry, šálky, hrnky, konvice, džbánky a láhve. Jejich tvar souvisel často s právě probíhajícím uměleckým stylem.


V 19. století došlo k přeměně řemesel v průmysl, což přispělo k úpadku kultury tvarů a k nepochopení vlastností, možností i krásy klasických výrobních materiálů. Zájem o vytváření stylu výrobků vhodných pro stolování se vrátil až ve 30. letech 20. století, kdy prostřenému stolu začali vtiskovat svou pečeť průmysloví designéři. Dnes hledáme harmonii mezi účelností a krásou a přitom samozřejmě v souladu s módními trendy oblékáme svůj stůl podle vlastního vkusu, nezřídka i své peněženky.

Jídelní servis = povinná výbava?
Když si zařizujeme domácnost, určitě nezapomeneme na koupi vhodného jídelního nádobí, které často bývá také jedním z nejobvyklejších svatebních darů. Zamyslíme-li se však nad nákupem tohoto bytového vybavení, hned nám vyvstane na mysli důležitá otázka: Je ještě dnes třeba vlastnit rozsáhlou řadu porcelánu nebo nám stačí jednotlivé kusy?


Při rozhodování o koupi proto vezměte v úvahu účel, jemuž bude sloužit. Jak velká rodina ho bude používat? Kolik máte času a prostoru na stolování? Scházíte se pravidelně všichni u stolu? Jaký jídelníček preferujete? Potrpíte si na domácí oslavy? Máte malé děti či počítáte co nejdříve s přírůstky do rodiny?

Jednu nebo více souprav?
Ideální je, pokud vám to prostorové možnosti dovolí, mít dvě jídelní soupravy. Jednu dražší, kompletnější pro dny sváteční, kdy ji budete skutečně používat, a ne že ji někde uložíte a vzpomenete si na ni až po letech při stěhování. V takovém případě by bylo její pořizování naprostou zbytečností. Pokud vám však záleží na kvalitě okamžiků prožitých u rodinného stolu ve chvílích, kdy nemusíte pospíchat a dokážete vychutnat kouzlo vzájemné soudržnosti, pořiďte si dekorativní a přitom i praktický velký jídelní servis. K němu si případně dokupte skleník či jinou vitrínu, kde budete mít servis uložený, aby ve dnech všedních plnil estetickou roli a působivě zdobil kuchyni, jídelnu či obývací pokoj.


Keramika v domácnosti
Dnes je keramika oblíbená většinou jako doplněk klasického porcelánu. Větší uplatnění má pak keramické nádobí na chatách a chalupách. Kupujeme si jednotlivé keramické hrníčky, případně celé čajové soupravy. Stále častěji se prodávají čajové konvičky, a to nejen importy z Asie, ale i originální výtvory českých keramiků. Keramika se stává také vyhledávaným artiklem na nejrůznějších trzích. Zde je ovšem třeba dát si dobrý pozor na to, co vlastně kupujeme. I když zde můžeme objevit spoustu kvalitních výrobků jedinečné originality, nelze podceňovat riziko, které u stánkového prodeje existuje. Nesvědomitý výrobce by totiž (někdy i z neznalosti) mohl použít glazury olovnaté, jež může při častém používání poškodit zdraví. Otrava v malých dávkách je sice nenápadná, ale následky pak jsou trvalé, protože se olovo v těle ukládá a teprve za čas dá o sobě vědět. Otrava se projevuje nevolností, bolestí hlavy, psychickými problémy a špatným krevním obrazem. Při koupi keramického výrobku, z něhož se chystáte jíst nebo pít, vyžadujte atest na glazuru.

-daš-

Komentáře

Načítám komentáře...