Vymýšlíme novou kuchyni II.

Vymýšlíme novou kuchyni II.

Dnes opět zauvažujeme nad studií nebo projektem nového domu, kde si vymyslíme kuchyni přímo sobě na míru. Opět nás čeká zodpovědět si několik otázek, na které se někdy zapomíná v souvislosti s budoucím bezproblémovým kuchyňským provozem: Především bychom měli mít předem ujasněno, co všechno se bude v kuchyni...

Dnes opět zauvažujeme nad studií nebo projektem nového domu, kde si vymyslíme kuchyni přímo sobě na míru. Opět nás čeká zodpovědět si několik otázek, na které se někdy zapomíná v souvislosti s budoucím bezproblémovým kuchyňským provozem:

Především bychom měli mít předem ujasněno, co všechno se bude v kuchyni odehrávat. Jestliže sem tíhne celá rodina se svými rozličnými činnostmi, tak by kuchyně měla být co největší – a pokud možno spojená s terasou, dvorkem, zahrádkou.

Jedna z dalších otázek: když připravujeme oběd či večeři, věnujeme se výhradně této činnosti nebo této doby využíváme ke sledování televize? Nebo přitom dohlížíme na to, jak děti píší úkoly? V takových případech předem přemýšlíme, jak natočit kuchyňské pracoviště tak, abychom viděli do místnosti nebo jejího rohu a nemuseli se pořád otáčet.

Dále: Zavařujeme? Jak často a kolik? Je to obvyklá činnost po celé léto a podzim, nebo spíše výjimka? A tedy: zabere nám hodně času i dost místa jak v kuchyni, tak přilehlé spíži? Potom si také rozmyslíme, kde budeme žehlit, případně šít a jestli při tom opět budeme chtít mít v dohledu televizi.

Vaření a televize
Využíváme chvíle při vaření nebo jiné přípravě jídla ke sledování televizních zpráv, nebo jazykových kurzů? Při situování pracovních ploch bychom v tom případě měli myslet na to, aby v našem zorném úhlu od pracovního stolu či desky bylo místo, kam lze televizi, třeba malou – bezpečně a prakticky umístit. Bezpečně znamená raději výše a prakticky znamená pohodlné sledování a kvalitní obraz.

Poohlédnout se můžeme například po poličce na otočném kloubu, která se přimontuje na stěnu nebo do rohu. Polička bývá dokonce dvojitá a má vysokou nosnost, takže na ni můžeme současně umístit televizor a pod něj ještě video. Než přistoupíme k její instalaci, vyzkoušíme, zda televize na vyhlédnutém místě nehází odlesky oken právě tam, odkud ji chceme sledovat. Malé, skoro kapesní televize jsou už dnes součástí zabudovaných celků, třeba spolu s mikrovlnnou troubou. Také bychom měli vyhradit v kuchyni místo dálkovému ovladači, aby se mezi mnoha předměty neztrácel (také mu nesvědčí mastnota).

-ag-


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Vymýšlíme novou kuchyni

Komentáře

Načítám komentáře...