Česnek v kuchyních světa

Česnek v kuchyních světa

Počasí je pořád nevlídnější a pokud přistoupíme na myšlenku česneku jako posilovače imunity a zbraně proti bakteriím a virům – potom i spotřeba česneku je stále aktuálnější. Minule jsme se vydali po evropských kuchyních zjistit, jaké jsou rozdíly mezi česnekovými polévkami. Mezitím jsem ochutnala skvělou mexickou...

Počasí je pořád nevlídnější a pokud přistoupíme na myšlenku česneku jako posilovače imunity a zbraně proti bakteriím a virům – potom i spotřeba česneku je stále aktuálnější.

Minule jsme se vydali po evropských kuchyních zjistit, jaké jsou rozdíly mezi česnekovými polévkami. Mezitím jsem ochutnala skvělou mexickou sýrovou polévku, byla vlastně také spíše česneková. Byla hodně zahuštěna sýrem a spojení s česnekem bylo akorát – voněl, ale nepálil.

A jak vypadá srovnání třeba obyčejných topinek – když zůstaneme například na půdě české a italské? Topinka po italsku vypadá jinak než po česku. Česká topinka vyniká spojením se sádlem, na kterém se smaží, je jím více či méně nasáklá; česnekem je potřená. Italská – většinou je to populární bruschetta – je nasáklá olivovým olejem a česnek se na ni namaže rozdrcený. Zbývá dobře osolit a ochutit bazalkou.

V české kuchyni vymyšlená topinka v italském stylu
Vezmeme tmavý toustový chléb a toustovač. Hotové tousty jsou na jedné straně o něco tmavší, křupavější a s kůrčičkou. Tuto stranu natřeme dobře stroužkem česneku. Na něj přijde sůl, potom topinku pokropíme či přímo polijeme panenským olivovým olejem. Povrch posypeme strouhaným parmazánem. Nejvyšší kvality dosáhneme čerstvě strouhaným parmazánem, který můžeme nahradit levnějším sýrem grana padano. Zavděk na toto jídlo ale můžeme vzít i předem nastrouhaným sýrem v krabičce. Topinka má rovnoměrně vonět česnekem, olejem a čerstvým sýrem.

Tip
zkuste k této topince v jemnějším provedení (tj. méně česneku, více sýra) řecké víno Retsina vonící pryskyřicí. Koupit se dá v dvoulitrové lahvi v některých supermarketech.

Důležité: jak zpracovávat česnek a nezasáhnout jeho odérem kuchyni a náčiní
Krájíme-li nebo drtíme česnekové stroužky na prkénku, dřevo jeho vůni do sebe velmi ochotně nasákne. O něco lepší je to s plastovou podložkou a nejlepším řešením je krájet česnek na speciálním sklokeramickém prkénku. Věc je samozřejmě také vyřešena použitím kovového drtiče česneku.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...