Barevná podlaha

Omrzelo vás věčně se opakující barevné schéma kuchyně: dlažba neutrálních barev, které jsou jakoby opatrné, případně laminát opět v neutrálních tónech? Pokud chcete mít něco barevně opravdu originálního, musíte se podívat po něčem úplně jiném. A to něco je linoleum, případně PVC. Vydali jsme se prohlédnout si různé...

Omrzelo vás věčně se opakující barevné schéma kuchyně: dlažba neutrálních barev, které jsou jakoby opatrné, případně laminát opět v neutrálních tónech? Pokud chcete mít něco barevně opravdu originálního, musíte se podívat po něčem úplně jiném. A to něco je linoleum, případně PVC. Vydali jsme se prohlédnout si různé typy levnějších i dražších typů PVC a pravá linolea. Zaměřili jsme se přitom na barevnost a vzory.

Prohlédli jsme si obsáhlý vzorník PVC a první, co jsme museli konstatovat bylo, že tento materiál jako by se trochu styděl za svou podstatu. Mezi desítkami vzorů najdete sotva pár, které využívají předností a svébytnosti materiálu a jsou opravdu zajímavé. Jinak PVC imituje jiné podlahoviny a předstírá, že je dlažba, korek, kámen, mramor, žula, případně rustikální prkna. Prohlížení většinou provází nadšený komentář prodavačů: “to vůbec nepoznáte, že to nejsou parkety, tohle vypadá úplně jako dlaždice, tady jsou úplně prkna jako živá, tohle perfektně imituje žulu….“ Těžko říci, kde je začátek – zda výrobci usuzují, že barevná podlaha není v módě, a tak kolem dokola nabízejí imitace jiných materiálů – anebo zákazníci tyto kopie (nutno říci, že stále dokonalejší) vyžadují.

Když totiž chcete opravdu jasnou, přímou barvu, případně jednoduchý vzor, většinou u tohoto materiálu nepochodíte. Je to škoda, protože nabídka je tu opravdu široká. Protože prohlédnout PVC jsme si přišli ale kvůli barvě a chtěli jsme vidět PVC, které nic neimituje, ale je svébytné, moc jsme nepochodili. Pár zajímavostí se ale přece jenom našlo – odvážný abstraktní vzor v několika odstínech žluté, drobná modrošedobílá kombinace, geometrický vzorek laděný do oranžova, malé čtverečky…

Kdo však vyhledává PVC zejména kvůli cenové dostupnosti, ten bude spokojen – tento materiál je dnes kvalitní, vyrábí se v různé tloušťce a na kuchyňské podlaze prokáže dobrou službu. Ale cenově mu přece už jen trochu šlapou na paty laminátové plovoucí podlahy i dlažba (materiály, které PVC právě nejvíce imituje), jejichž cena se zase tak moc od PVC neliší. PVC má však proti nim výhody: kročejovou hlučnost má nižší než laminátová podlaha – je tišší. A proti dlažbě je zase teplejší a měkčí - takže přece jen plus pro něj.

Hledat širokou škálu barev jsme se potom vydali mezi přírodní linolea. Ale o tom až v pondělí.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...