Kuchyně v podobě písmen

Kuchyně v podobě písmen

Kuchyně v jedné lince Ve velmi úzké kuchyni jsme většinou nuceni uspořádat kuchyňské skříňky i spotřebiče do jedné dlouhé linky. Náznak praktičtější kuchyně do L tady naznačuje třeba jen pult v rohu - na užší straně místnosti, kde je například okno. Tam můžeme vybudovat prostorově úsporné sezení. Praktické L Pokud...

Kuchyně v jedné lince
Ve velmi úzké kuchyni jsme většinou nuceni uspořádat kuchyňské skříňky i spotřebiče do jedné dlouhé linky. Náznak praktičtější kuchyně do L tady naznačuje třeba jen pult v rohu - na užší straně místnosti, kde je například okno. Tam můžeme vybudovat prostorově úsporné sezení.

Praktické L
Pokud máme k dispozici místnost širokou nejméně 270 centimetrů, už můžeme o kuchyni do L uvažovat. Uspořádání bude víceméně dáno vývodem vody a kanalizace, ale můžeme si už pohrát třeba s umístěním sporáku, protože digestoř (a tedy i sporák) už nemusí být přímo u komína (máme odtahová vedením případně recirkulační digestoře). Další věc je okno: pokud je v místnosti jenom jedno a máme tu i jídelní kout, dobře si rozmyslíme, zda okno zakomponujeme v rámci kuchyňské sestavy nebo naopak v jídelní zóně.

Kuchyně do L vyžaduje také promyšlené uspořádání trojice sporák (trouba), myčka, dřez, chladnička, a to podle toho, zda jsme praváci nebo leváci.

Kuchyně jako velké U
Větší místnost a tudíž možnost uspořádat kuchyni do U nabízí větší pohodlí, věci více při ruce a z toho vyplývající menší únavu a větší rychlost při práci. Toto řešení má mnoho mezistupňů a kombinací: U například nemusí mít obě ramena stejně dlouhá, jedno může být kratší, jen naznačené jednou skříňkou, anebo přerušené průchodem k jídelnímu stolu.

Případně se nemusíme držet pravoúhlého uspořádání, dynamičnost vnese do sestavy jedno rameno písmene U více sešikmené. To vše samozřejmě záleží na půdorysu kuchyně a kreativitě architekta.

V této sestavě dobře promyslíme, kam umístit chladničku a rozhodně - s přihlédnutím k případným dalším změnám v kuchyni - zvolíme přístroj s přestavitelnými dvířky.

Ostrůvková kuchyně
Ostrůvková kuchyně se dá vybudovat jen v dostatečně širokém prostoru – nejlépe spojeném s obytnou zónou. Je sama o sobě elegantní a osobitá, o čemž se můžeme přesvědčit v televizi. Do takové kuchyně denně nahlížíme ve filmech a seriálech, kde se řeší problémy v kuchyni jen tak mimochodem při přípravě jídla. Ovšem ne v kuchyni ledajaké, většinou v kuchyni o velikosti tanečního sálu. Ostrůvková kuchyně, která má pult a varné centrum, případně velký pracovní stůl uprostřed místnosti, je typickým příkladem obrovského otevřeného prostoru, kde se můžeme volně pohybovat, kde nejsme uzavřeni u vaření, zatímco v dalších částech bytu je ruch, kde nás může libovolně navštěvovat takřka libovolný počet hostů a přitom jsou ještě pod dohledem děti (a psi, protože prostor je otevřený i na terasu a zahradu)… Ostrůvková kuchyně zkrátka poskytuje veškerý komfort.

Z praktického hlediska je ještě rozdíl, z čeho budeme velkou kuchyni do U nebo kuchyni ostrůvkovou skládat – zda z modulů - mobilních solitérů, nebo fixních delších segmentů. V prvním případě máme mnohem volnější ruku a v případě, že nás dosavadní řešení omrzí, můžeme uspořádání do jisté míry měnit.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...