Kraslice domácí výroby

Kraslice domácí výroby

Velikonoce jsou za dveřmi a pro nás možná bude příjemnou relaxací pokusit se tentokrát vyrobit kraslice sami, byť neuměle a méně dokonale než jsou ty kupované. Je to uklidňující práce a výsledky nemusejí být vůbec špatné. Příprava Předtím, než se pustíme do jakéhokoliv typu zdobení, připravíme si špejle, které asi...

Velikonoce jsou za dveřmi a pro nás možná bude příjemnou relaxací pokusit se tentokrát vyrobit kraslice sami, byť neuměle a méně dokonale než jsou ty kupované.

Je to uklidňující práce a výsledky nemusejí být vůbec špatné.

Příprava
Předtím, než se pustíme do jakéhokoliv typu zdobení, připravíme si špejle, které asi v jedné třetině délky obalíme kouskem modelíny. O tu se kraslice zarazí, když ji na delší konec špejle navlékneme. Držíme pak špejli za kratší konec a druhou rukou kraslici zdobíme. Až to bude hotovo, špejli jen zapíchneme do papírového obalu na vejce, ve kterém jsme je koupili v obchodě. Do vypouklin v obalu naděláme dírky.

Tak nám na špejlích uschne až deset kraslic.

Vyfoukneme kraslice (pletacím drátem nebo silnou jehlou uděláme dírky do obou špiček a pak do jedné foukáme – protilehlou dírkou vyfoukneme celý obsah vejce) a můžeme se pustit do zdobení.

Ozdobená slámou
Vejce obarvíme na tmavohnědo v kávovém odvaru a potom postupně nalepujeme proužky jemné slámy. Slámu musíme stříhat na delší a kratší kousky šikmo - v tom bude půvab tohoto typu zdobení.

Klovatina a anilínové barvy
Anilínové vodové barvičky jsou nejvíce žádané právě v čase kolem Velikonoc. Bez velkého umění z nich vykouzlíme kouzelně zářivé kraslice. Aby barvy přecházely jedna v druhou, v tom nám pomůže klovatina. Štětečkem natřeme klovatinou vejce
a potom děláme proužky různými barvami - kolem dokola vajíčka nebo od špičky ke špičce. Výsledkem bude barevné vajíčko se vpitými barvami – čím rychleji budeme pracovat, tím více se nám barvy promísí.

Klovatina a krupice
Vejce natřeme klovatinou a potom namáčíme do misky s hrubou krupicí. Když zaschne, budeme řídkou vodovou barvou dělat barevné puntíky. Štětcem netaháme, abychom krupici nestrhli, jen se kraslice lehce dotýkáme špičkou. Místo krupice můžeme vyzkoušet hrubou mouku, jáhly či pohanku.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...