Další tipy na vymalování kuchyně

Kuchyňský kout můžeme vymalovat s pomocí kulatého štětce nebo mořské houby technikou tzv. tupování. Vyžaduje to trochu cviku, cit pro barvy a odvahu k experimentu. Výsledkem je neobvyklá, originální stěna. Začít můžeme ve spíži nebo v předsíni, a až se pocvičíme v nanášení barev, přejdeme do kuchyně.r/> elá...

Kuchyňský kout můžeme vymalovat s pomocí kulatého štětce nebo mořské houby technikou tzv. tupování. Vyžaduje to trochu cviku, cit pro barvy a odvahu k experimentu. Výsledkem je neobvyklá, originální stěna. Začít můžeme ve spíži nebo v předsíni, a až se pocvičíme v nanášení barev, přejdeme do kuchyně.

Veselá puntíkovaná stěna
Potřebovat budeme kulatý středně silný štětec, základní barvu, kterou natřeme rovnoměrně celou stěnu, a barvu k tupování. Předem promyslíme kuchyni do detailů: pokud máme bílou kuchyňskou linku, dovolit si můžeme cokoliv: stěnu dotvoříme v barevnosti textilií a nádobí. Stěna může být například světle žlutá, vzorek na ní světle zelený, stejně tak jako záclony a žaluzie. Stolní keramika a porcelán potom jenom celek umocní zelenými a žlutými tóny.

Postup
Na natřenou a zaschlou světložlutou stěnu budeme tvořit v nepravidelných odstupech okrouhlé vzorky kulatým štětcem. Namočíme jej do středně husté malířské barvy, otiskneme na papír a potom špičku štětce pouze přikládáme na stěnu, bez jakýchkoliv tahů a dělání šmouh - jen zlehka přitlačíme a stěnu „tečkujeme“. Výsledkem budou jakési stylizované kulaté květy. Další kombinace mohou být: stěna krémová, vzorek lososový. Stěna světlomodrá a vzorek o tón tmavší. Stěna bílá, vzorek světle žlutý.

Tupování houbou
Tupovat můžeme také kulatou mořskou houbou. Zatímco štětec jsme namáčeli do středně husté barvy, v tomto případě barvu hodně zředíme, aby kontrast mezi stěnou a vzorem byl velmi jemný. Tupovat můžeme světlounce modrou na zelenkavou stěnu, velmi rozředěnou oranžovou na růžovou stěnu, nebo růžovou barvou na bílou stěnu. To si je třeba předem zkusit. Výsledný dojem si vyzkoušíme nejlépe na rubové straně tapety – alespoň na metru čtverečním provedeme různé barevné kombinace a potom tapetu přiložíme ke stěně, abychom se na výsledek podívali v reálu – vertikálně a v osvětlení, jaké bude na stěnu dopadat .

Postup
Mořskou houbu navlhčíme a vyždímáme, jemně ji přiložíme na hladinu zvolené barvy a opět otiskneme na papír, aby barvy v houbě nezbylo příliš. Poté opět přikládáme na stěnu – vzorek v tomto případě bude „hustší“ – skvrny by se měly překrývat.

Po zaschnutí jedné barvy můžeme tupovat ještě barvou další – vznikne nám tak třeba měňavá jakoby mramorovaná stěna. Odstíny však musí být jemné, aby barvy přecházely jedna v druhou.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...