Kolaps staré chladničky

Kolaps staré chladničky

Jedna z nepříjemností, která nás doma může potkat uprostřed největšího horka, je to, když stará lednička náhle doslouží a z hodiny na hodinu přestane fungovat. Když se taková věc stane v zimě, potraviny jednoduše přesuneme za okno, odejdeme do práce a v klidu se po nějaké nové chladničce poohlédneme. V letním parnu...

Jedna z nepříjemností, která nás doma může potkat uprostřed největšího horka, je to, když stará lednička náhle doslouží a z hodiny na hodinu přestane fungovat. Když se taková věc stane v zimě, potraviny jednoduše přesuneme za okno, odejdeme do práce a v klidu se po nějaké nové chladničce poohlédneme. V letním parnu ale teprve jasně vidíme, jak jsme na chladničce závislí a za jakou absolutní samozřejmost ji považujeme. Přitom poměrně nedávno to taková samozřejmost nebyla: ještě v kuchařských knihách z počátku sedmdesátých let můžeme běžně číst: „máme-li doma chladničku, můžeme si uvařit…“ nebo „zbylý pokrm můžeme uchovat do dalšího dne“.

Zradí-li nás tedy chladnička uprostřed parného léta, čeká nás to, že všechno musíme buď hned sníst nebo po chvílích přesunovat k ochlazení do samostatné mrazničky, pokud ji máme. Hlavně nás to ale přinutí koupit chladničku novou, jestliže nechceme investovat vysokou částku za opraváře a uvést opět do chodu zastaralý přístroj, který spotřebovává obrovské sumy energie a tudíž i našich peněz. V případě, že už se dlouhé měsíce chystáme novou chladničku vybrat a stále to odkládáme, je kolaps staré chladničky tím posledním popudem k nákupu nové.

Výměna staré chladničky za novou je vlastně příležitostí k šetření – úspora se projeví v rozdílu spotřebované energie. Je výhodnější investovat do spotřebiče energetické třídy „A“ s nejúspornějším provozem.

Na trhu je chladniček opravdu nespočet – a tak když si určíme přibližnou sumu peněz, kterou chceme utratit, postupujeme podle dalších ukazatelů. Prvním vyřazovacím kritériem by pro nás mělo být rozhodnutí, zda koupíme jen chladničku (když například máme mrazicí box), anebo kombinaci chladnička-mraznička. Tady se potom rozhodujeme mezi dvěma velkými podskupinami – „mraznička nahoře“ a „mraznička dole“. Druhý typ bývá dražší, mraznička bývá větší a celá kombinace je praktičtější, protože se méně ohýbáme – do nízko umístěné mrazničky chodíme méně často.

Jak postupovat ve výběru dále, jak se orientovat v množství funkcí a vnitřního uspořádání chladniček – to si povíme v pondělí.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...