Venkovská kuchyně v novém duchu

Venkovská kuchyně v novém duchu

Pokud se při budování nové kuchyně rozhodneme pro venkovský, rustikální ráz, můžeme mít jednoduchou práci – výrobci keramiky berou tuto módu vážně a z jejich nových kolekcí se dá sestavit celá kuchyně – nabízejí se kuchyně vyzděné, s vloženými skříňkami, nebo ucelené sestavy obkladů různých formátů i dlažby v jedné...

Pokud se při budování nové kuchyně rozhodneme pro venkovský, rustikální ráz, můžeme mít jednoduchou práci – výrobci keramiky berou tuto módu vážně a z jejich nových kolekcí se dá sestavit celá kuchyně – nabízejí se kuchyně vyzděné, s vloženými skříňkami, nebo ucelené sestavy obkladů různých formátů i dlažby v jedné barvě. Můžeme si však dát také práce o trochu víc a dopracovat se tak osobitého, jedinečného interiéru. Je však třeba zapojit fantazii a hodně přemýšlet o každé maličkosti.

Před lety venkovský styl vycházel v podstatě ze selské kuchyně českého prostředí - rozumělo se tím, že jsme v kuchyni měli ošatky, sádelňáky, modrobílé nebo červenobílé kostkované záclony, vyřezávané poličky na malované hrníčky.

Charakterizovaly jej tedy hlavně doplňky, které se rozestavěly třeba i v malé panelákové kuchyni nebo se dosadily do fádní dýhované kuchyně v dobách, kdy u nábytku nebyl žádný výběr.

Dnešní venkovský styl vychází z pojetí poněkud širšího a hlavně jižnějšího; najdeme tu prvky staré kuchyně italské, jihofrancouzské i španělské. Je to tedy styl poněkud ležérnější a hlavně nejde převážně už jen o doplňky, ale o skladbu materiálů, tvarů a barev – jednotnou podlahu, pracovní i jídelní nábytek. Jak už bylo řečeno, do takové kuchyně patří především keramika – a to na podlahu i na stěny.

(Mimochodem v horkém létě, které u nás stále častěji máme, může být taková kuchyně v jižním stylu velmi osvěžující, zejména pokud je situována na sever a je nejchladnější místností bytu.)

Dalším výrazným prvkem této kuchyně může být dřevo (ale opět v kombinaci s keramikou), chybí tady ale často horní skříňky a místo nich jsou ponechány jen poličky. Často jsou také navrhovány místo dvířek spodních skříněk nařasené závěsy, které se tak vracejí do našich kuchyní po mnoha letech. Po plných dvířkách a otevřených policích kuchyňských modulů posledních let je to tak třetí možné řešení přední strany spodních kuchyňských skříněk.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...