Malé ohlédnutí za kuchyní roku 2003

Malé ohlédnutí za kuchyní roku 2003

U kuchyňského nábytku jsme se stali v loňském roce svědky dalšího zklidnění vzhledu a zjemnění detailů. Zvýraznění čistoty linií se projevilo ústupem od výrazných a masivních, z plochy dvířek vystupujících úchytek minulých let - a přechodem k nenápadným až neviditelným horizontálním lištám. Bezdotykové otevírání pak...

U kuchyňského nábytku jsme se stali v loňském roce svědky dalšího zklidnění vzhledu a zjemnění detailů. Zvýraznění čistoty linií se projevilo ústupem od výrazných a masivních, z plochy dvířek vystupujících úchytek minulých let - a přechodem k nenápadným až neviditelným horizontálním lištám. Bezdotykové otevírání pak dovoluje jakékoliv narušení celistvé plochy dvířek.

V minulém roce jsme pokračovali díky obrovské nabídce a mnoha akčním cenám v obměně svých domácích spotřebičů. Stále pokračoval vzestupný trend vybavit kuchyně tím, co tu má být zcela běžně: myčkami nádobí a digestořemi. Také se dále nahrazoval starší sporák oddělenou varnou deskou a výkonnější troubou.

Většina toho, co máme v kuchyni, už by měla - v našem zájmu - mít na energetickém štítku napsáno písmeno „A“, označení nejvyšší úspornosti. Čeká nás zdražování energií, a tak při množství spotřebičů, jaké dnes v průměrné kuchyni je, může být celkový rozdíl nákladů na staré a nové přístroje dosti výrazný. Velmi důležité je v kuchyni osvětlení a i tady jsou důležité finance. Dále se rozšířila nabídka kuchyňských světel, ale hlavně úsporných zářivek - lineární zářivky jsou mnohem úspornější a účinnější než žárovky a do kuchyňských svítidel se dobře hodí.

Na podlahu jsme si mohli pořídit vyšší kvalitu i pohodlí. Ať už dokonalejší dřevěné podlahy, nebo jsme sáhli po stále širší nabídce pravého linolea, které je pevné, ale měkké – a svou dobře vybranou barvou podtrhne atmosféru kuchyně. Výrobci dlažby bohužel také popustili uzdu fantazii špatným směrem. Objevily se vyloženě kýčovité kuchyňské dlaždice (české i italské provenience), tvářící se jako dřevěné parkety. Novinkou na trhu jsou i velkoplošné dlaždice, imitující dokonce plovoucí podlahu – s typickým dekorem lamino podlah, která zase napodobuje dřevo – tedy jakási nápodoba na druhou!

Jídelní kouty se nesly ve znamení větší dekorativnosti, lehkosti a hravosti. Plasty v nové kvalitě, tvarová fantazie a nové barvy stolů a židlí rozhodně naše kuchyně výrazně oživily.

Kuchyňské textilie jsme si mohli vybrat ve stále dokonalejší kvalitě – vybírat se dalo mezi ubrusy s teflonovými povrchy, odpuzujícími vodu, lehce pracími, nežehlivými a nešpinivými.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...