Naše kuchyně 2004: pohodlí a čistota

Naše kuchyně 2004: pohodlí a čistota

Dopřejeme-li si v novém roce ve své kuchyni více pohodlí ve formě dokonalejšího spotřebiče, modernějších materiálů nebo ergonomičtějšího nábytku, nezískáme tím jen ekonomičtější provoz či líbivější vzhled – s každou novinkou ušetříme také čas potřebný k údržbě, čištění a ošetřování. Protože pohodlí v kuchyni jde ruku...

Dopřejeme-li si v novém roce ve své kuchyni více pohodlí ve formě dokonalejšího spotřebiče, modernějších materiálů nebo ergonomičtějšího nábytku, nezískáme tím jen ekonomičtější provoz či líbivější vzhled – s každou novinkou ušetříme také čas potřebný k údržbě, čištění a ošetřování. Protože pohodlí v kuchyni jde ruku v ruce s hygienou. Kde je pohodlný provoz, tam se dobře udržuje čistota; co se nám dobře obsluhuje a má jednoduchý provoz, s tím se zpravidla nemusíme trápit ani při údržbě. Platí to jak o kuchyňském nábytku, tak o spotřebičích.

Například – skříňky na nožičkách ponechávají nad podlahou vzdušný prostor, podlahu lze bez problémů čistit (na rozdíl od špatně provedeného soklu, pod který se postupem času zanášejí závěje špíny). Kombinace skříněk na nožkách a mobilního nábytku, který přemisťujeme podle potřeby, pak přináší pohodlí dokonalé.

Podobně je tomu i s úchytkami na kuchyňských skříňkách. V hliníkových rastrovaných se může špína držet (takže je musíme obcházet s čisticím prostředkem), u hladkých (a dokonale připevněných!) tento problém odpadá – stačí lehce přetřít hadříkem. Dobře se udržují dlouhé lišty, které navíc nabízejí zvýšený komfort díky využití celé jejich délky k otevírání dvířek. Výrazem nejvyššího pohodlí i hygieny je pak ovšem otevírání dotykové.

Starý sporák s troubou u kolen také neláká k důkladnému čištění v namáhavém předklonu. S troubou zabudovanou metr od podlahy je to ale jiná. I sám fakt, že půjde o troubu novou, potřebu namáhavého čištění hodně snižuje, někdy skoro až na nulu. To v případě, že máme troubu s pyrolitickým čištěním, kdy se veškerá špína a mastnota uvnitř trouby spálí na prášek. Ale i bez tohoto programu si můžeme koupit troubu chytře – stačí, když při koupi vzhledem k budoucímu bezproblémovému čištění vybereme takovou, která bude mít co nejhladší vnitřní prostor, bez zbytečných záhybů a drážek, ve kterých by se nečistoty držely.

Stejné to bude u chladniček - čím chytřeji je vnitřní prostor uspořádán a využit, tím lépe se zpravidla čistí. Záleží tu jak na materiálu poliček a úchytek, tak na jejich tvaru a kvalitě upevnění.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...