Co si nekoupit

Co si nekoupit

Co si rozhodně do kuchyně nekoupit? Co oželet, nákup čeho odložit? Pokud neodoláme nabídce o pár stokorun snížené ceny spotřebiče třeba na úkor technické zastaralosti, mohou na nás číhat rozličná nečekaná překvapení. K takové koupi nás může třeba zlákat náhlý výpadek financí anebo jednoduše vášeň pro výhodné předměty...

Co si rozhodně do kuchyně nekoupit? Co oželet, nákup čeho odložit? Pokud neodoláme nabídce o pár stokorun snížené ceny spotřebiče třeba na úkor technické zastaralosti, mohou na nás číhat rozličná nečekaná překvapení. K takové koupi nás může třeba zlákat náhlý výpadek financí anebo jednoduše vášeň pro výhodné předměty po bazarech a výprodejích. Co nás může potkat při takových koupích?

Často stojíme před dilematem, zda si třeba „prozatím“ pořídit chladničku z druhé ruky? To znamená pravděpodobně takovou, která ve velkém pojídá proud a udělá nám vítr v peněžence? Anebo menší, ale novou chladničku? A co rovnou tu nejlevnější? To ale znamená, že nemá mrazicí box na -18oC; musíme pak posoudit, zda nám postačí mrazicí schránka na –12oC.

Když si nemůžeme vybrat myčku, raději to neuspěcháme. Na nějaký čas ji bez problému nahradíme tím nejjednodušším – ručním mytím. Není to kupodivu nejlevnější, zaplatíme si to na vyšším odběru vody, ale máme nulové vstupní náklady: ty by činily nejméně 9.000 korun za “nejlevnější“ myčku – v praxi to znamená myčku nejhlučnější, s nejvyšším odběrem vody a elektrické energie. Ještě menší kontrolu budeme mít u myčky koupené z druhé ruky. Něco takového se nám zřejmě příliš nevyplatí.

Levná dřezová baterie
Zdánlivě maličkost, ale možná zase pár vyhozených stokorun. Baterie může způsobit nepříjemnost v podobě potopy, pokud si sami náhodou koupíme takovou, se kterou nelze „beztrestně“ otáčet! Musí být napsáno, nebo nám musí prodavač potvrdit, že má otočné ústí. Jinak s hubicí, odkud teče voda, můžeme otáčet jen na vlastní nebezpečí: porušíme těsnění a pod sifonem začne kapat nebo i proudem téct.

Levná digestoř
může znamenat opět zbytečný hluk. To, že je slabá digestoř ve velkém prostoru neúčinná, za to může náš špatný výpočet; je nutné spočítat kubaturu kuchyně. Alespoň relativně tichý chod však v kuchyni oceníme - ten by měl být při koupi podmínkou.

Nežli si zahltit kuchyni starými náročnými a hlučnými spotřebiči, které už mají opravdu něco za sebou, lepší bude se uskrovnit a počkat. V různých akcích ovšem koupíme i kvalitní zboží levněji – záleží vždycky na tom, proč je zlevněné? Může jít o zastaralý výběhový typ, který bychom si kupovat neměli. Anebo důvodem zlevnění může být u jinak skvělé myčky zanedbatelný škrábanec na boku, který nikdo nikdy neuvidí! Vždy si všímáme spotřeby elektřiny, vody a také hlučnosti – tedy písmen na energetickém štítku.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...