Kuchyně na kolečkách

Kuchyně na kolečkách

V kuchyni můžeme výhodně využívat jakýkoliv kus nábytku na kolečkách – za předpokladu, že kuchyně je tak veliká, aby bylo odkud kam dojet nebo příslušným mobilním kusem nábytku alespoň podle potřeby popojet. Existují zejména dvě společné vlastnosti, které by veškerý kuchyňský nábytek na kolečkách měl mít: kolečka...

V kuchyni můžeme výhodně využívat jakýkoliv kus nábytku na kolečkách – za předpokladu, že kuchyně je tak veliká, aby bylo odkud kam dojet nebo příslušným mobilním kusem nábytku alespoň podle potřeby popojet.

Existují zejména dvě společné vlastnosti, které by veškerý kuchyňský nábytek na kolečkách měl mít: kolečka musí především být „přátelská“ k podlahové krytině – to znamená, že nesmí podlahu špinit, škrábat, vytlačovat koleje a jinak ji ničit. To závisí samozřejmě na obou materiálech – jak na kvalitě podlahy, tak na kvalitě koleček. Druhou důležitou věcí je zarážka na kolečkách - kvůli bezpečnosti se musejí dát zablokovat alespoň dvě z nich, má-li stolek kolečka čtyři nebo židle koleček třeba šest. Jiné kusy nábytku jsou řešeny s dvěma nohami pevnými a dvěma „okolečkovanými“.

A které kousky nábytku na kolečkách patří mezi nejužívanější?

Vozík z masivního dřeva – je to v podstatě vyšší štokrdle, pod svrchní deskou mívá ještě jedno až dvě odkladní patra. O to, aby vozík nechtěně neodjel, je v tomto případě postaráno jinak než brzdami - vozík má dvě fixní nohy, takže s ním můžeme popojet jenom po (i nepatrném, milimetrovém) nadlehčení a nadzvednutí. Obdobou takového vozíku může být mobilní čtvercová nebo delší skříňka se zásuvkami, která slouží k uložení příborů, utěrek a podobně.

Mobilní pracovní židle – ať už běžné výšky či naopak zvýšená, ať s ergonomickým opěradlem nebo jen jakási jezdicí baržidle – v každém ohledu nám pomůže při práci. Musí mít rozhodně brzdu a nesmí být také moc široká, aby dobře projížděla i případným užším profilem kuchyně. Židle je opravdu univerzální – má rovněž nastavitelnou výšku, takže ji můžeme uzpůsobit své výšce nebo různě vysokým pultům a stolům, u kterých v kuchyni pracujeme.

Pojízdný stoleček o výšce nižší, než je kuchyňská pracovní plocha – prakticky zajíždí pod ní a zase jej vysuneme, když si potřebujeme odložit třeba mísu s těstem.

Velký pracovní stůl – velmi praktický a užitečný kus nábytku do větších a velkých kuchyní. Hezký je ve světlém dřevu, masivní deska na silných nohách s kolečky, z nichž nejméně dvě se opět musejí dát zablokovat. Stůl užijeme při kuchyňských pracích i při stolování, ale v případě potřeby s ním můžeme přejet třeba do pracovny.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...