Příliš světla v kuchyni

Příliš světla v kuchyni

Někdy se setkáváme v kuchyních s takzvaným přesvětlením. Pro toho, kdo v kuchyni pobývá a pracuje, je to v konečném efektu stejná zraková nepohoda, jako je nedostatek světla, nepohodlné šero. Příliš světla může vadit z mnoha důvodů – pražící slunce může příliš ohřívat pracovní desku, může nás oslňovat, takže neustále...

Někdy se setkáváme v kuchyních s takzvaným přesvětlením. Pro toho, kdo v kuchyni pobývá a pracuje, je to v konečném efektu stejná zraková nepohoda, jako je nedostatek světla, nepohodlné šero. Příliš světla může vadit z mnoha důvodů – pražící slunce může příliš ohřívat pracovní desku, může nás oslňovat, takže neustále hmouříme oči a nevidíme dobře na práci a podobně.

Pomineme-li takový řídký případ, jako je kuchyně směrovaná na jih či na západ (kam v létě jde slunce i do 21 hodin), problémy s přílišným světlem může přinést také běžná kuchyně s oknem či okny orientovanými na východ. Sem zamíří pro změnu sluneční paprsky už kolem sedmé hodiny ranní a velmi záleží na mnoha okolnostech, jestli v kuchyni bude zejména na jaře a v létě příjemné světlo (a ruku v ruce s tím i osvěžující klima) či úmorné vedro a přesluněno.

Faktory, které toto ovlivní, můžeme rozdělit na vnější (okolí domu, stromy před kuchyňským oknem, případně zelení porostlá fasáda, vnější bezpečnostní žaluzie či rolety, truhlíky s vyšší zelení na vnějších parapetech) a faktory vnitřní, tedy zejména zastínění okna v kuchyni - závěsy, rolety, žaluzie…

Máme-li kuchyni v přízemí rodinného domku a na východ, posoudíme (nejlépe v součinnosti se zahradním architektem), jakého charakteru je bezprostřední okolí před kuchyňským oknem. Pokud zahradu u nového rodinného domu teprve budujeme, je to ideální; vegetaci můžeme přizpůsobit nejen z hlediska zastínění, ale také kuchyňské využitelnosti – přímo u kuchyně – pokud opět světelné podmínky dovolí - založíme bylinkovou zahrádku a zeleninové záhony. Přímo na vnějších kuchyňských parapetech můžeme ve vysokých truhlících či kontejnerech pěstovat pnoucí rajčata, která nám jednak vytvoří příjemný stín v okně, potom nám rozhodně ozvláštní výhled z něho a do třetice – stačí jen otevřít okno a úrodu sbírat přímo z kuchyně.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...