Blahodárné osvěžení v horkých dnech

Blahodárné osvěžení v horkých dnech

Počasí si s námi stále zahrává, povětšinou zataženo a chladno prudce střídá teplo až dusno, následuje déšť a bouřky. Teplých dnů ale přibývá a společně s nimi bychom také své tělo měli zásobit dostatečným množstvím tekutin, které nám poskytnou i příjemné osvěžení. Při vysokých venkovních teplotách nás mají nápoje...

Počasí si s námi stále zahrává, povětšinou zataženo a chladno prudce střídá teplo až dusno, následuje déšť a bouřky. Teplých dnů ale přibývá a společně s nimi bychom také své tělo měli zásobit dostatečným množstvím tekutin, které nám poskytnou i příjemné osvěžení.

Při vysokých venkovních teplotách nás mají nápoje zásobovat vodou, rozhodně však ne spoustou cukru, kofeinu a bublinek. Co tedy pít, jestliže do sebe máme dostat kolem 3 litrů tekutin a více? Potřebujeme zredukovat příjem přeslazených nápojů, omezit cukry a naopak dodat tělu v horku ztracené minerály. Základním nápojem by měla být tedy čistá pramenitá voda, doplněná minerálkami, černým a zeleným čajem, bylinnými čaji. Nápojový lístek pro dospělé může doplnit v rozumné míře vinný střik z kvalitního vína a pivo.

Minerální vody nejsou stejné
V horku kromě vody ztrácíme právě minerální látky, které tělu pomohou navrátit minerálky. Proto v obchodě necháme trochu stranou pozornosti stolní vody (její obdoba nám teče doma z kohoutku) a zaměříme se na vody minerální. Minerálky střídáme, protože každá z nich má jiný obsah minerálů. Hlídáme si zejména nízké hodnoty sodíku. Pokud jsme zvyklí na slazené nápoje, vhodnou alternativou sladké limonády může být minerálka v úpravě light s citrónovou příchutí. Minerálku bez příchuti si můžeme dochutit citrusovou šťávou a trochou medu.

Ovocné a zeleninové džusy
Také na ovoci a zelenině si můžeme pochutnávat v jejich tekuté podobě. Džusy jsou ze všeho nejlepší čerstvě připravené – dobrým pomocníkem nám bude lis na citrusy či odšťavňovač. Připravovat si k pití můžeme jablkový, mrkvový džus i zeleninové šťávy, jako rajskou nebo paprikovou. Vyzkoušet můžeme i jejich různé kombinace. Malým dětem čerstvý džus ředíme vodou 2:1.

V horku osvěží nejlépe silný čaj
Na osvěžení a povzbuzení je jeden z nejlepších nápojů vůbec vychlazený, nikoli však ledový, černý čaj bez příchutě. V obchodech také najdeme mnoho odrůd zeleného čaje – sypaného i sáčkovaného. Zelenému nefermentovanému čaji se připisují mnohé příznivé vlastnosti. Mimoto, že má silně povzbudivé účinky, také zlepšuje trávení, čistí trávicí soustavu, okysličuje tělesné orgány a posiluje imunitní systém. Má antioxidační účinky, obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín A a C. Rozhodně tedy nepochybíme, zařadíme-li i zelený čaj do svého pitného režimu. Výborný k osvěžení a doplnění tekutin je též chladný čaj mátový.

Pijeme, i když jíme
Potřebné tekutiny můžeme tělu dodat i promyšlenou skladbou jídla. Započítává se totiž také obsah tekutin v tom, co za celý den sníme. Proto by měl každé hlavní jídlo doplňovat zeleninový nebo ovocný salát. Řešením jsou ale také zeleninové saláty, které připravíme jako hlavní chod. Může se v nich střídavě objevit rýže, tuňák, těstoviny, olivy, sýry…

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...