Cihlovo - skleněný kuchyňský regál

Cihlovo - skleněný kuchyňský regál

Přibývá vám věcí, které jsou tak zajímavé, že je škoda je schovávat v šuplíku? Možná proto uvažujete o vysokém otevřeném regálu až do stropu, ale běžná nabídka je monotónní a omezená: regál bílý (případně světlé nebo tmavší dřevo), dřevotříska, na povrchu dýha. A co do kuchyně něco méně obvyklého, jako přiznaná...

Přibývá vám věcí, které jsou tak zajímavé, že je škoda je schovávat v šuplíku? Možná proto uvažujete o vysokém otevřeném regálu až do stropu, ale běžná nabídka je monotónní a omezená: regál bílý (případně světlé nebo tmavší dřevo), dřevotříska, na povrchu dýha. A co do kuchyně něco méně obvyklého, jako přiznaná červená cihla? Ačkoliv se tu vnucuje spojení tradiční cihla a dřevo, co třeba takhle cihla a sklo? Místo obligátního regálu tedy u jedné stěny můžeme vyzdít až ke stropu cihlové sloupky a mezi ně naskládáme skleněné police. Dá to trochu práce, takový regál se nedá rychle koupit, ale je nutné jej promyšleně vybudovat – výsledek by ale měl stát za to.

Budeme potřebovat skleněné police (nejlépe z bezpečnostního skla) a cihly podle vlastního výběru – nemusejí to být pohledové cihly, dvakrát vypálené zvonivky, použít se dá nepravidelný vzhled cihel zcela běžných. Upevnění polic je třeba předem promyslet – skleněné desky mohou ležet na skobách (opatřených gumovým obalem, aby se sklo nepoškrábalo), nebo budou upevněny jiným způsobem, který nám poradí odborník. Skleněné police musí být pevně posazené a fixované, přičemž by se měly dát vyjmout a jednou za čas umýt mimo regál, mohou být případně libovolně výškově nastavitelné.

Budeme-li pracovat se zedníkem, nemusíme se o nic starat – jen mu předem detailně svěříme svou představu o tom, jak má konečný výsledek vypadat; on se postará o materiál a o technické řešení. Pokud se odvážíme se svými zednickými zkušenostmi pustit se do díla sami, bude to asi o trochu déle trvat. V obou případech raději pošleme rodinu na dovolenou - kuchyně bude plná cihel a zřejmě dočasně nepoužitelná.

Krása otevřeného regálu bude umocněna, když se cihla jako materiál bude ještě někde v kuchyni opakovat. Může to být jen malá plocha – třeba cihlový pás nad pracovní plochou, z pálené cihly může být ale i celý roh stěny za jídelním stolem. Vytvoří se tak příjemný kout – k tomuto přírodnímu materiálu dobře půjdou velké zelené rostliny a na režné stěně vyniknou obrazy či fotografie upevněné do skleněného rámu; tak se bude i zde opakovat stejná kombinace materiálů jako na regálu – pálená červená cihla a sklo.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...